banner61
banner40

Selçuklu'da Türk dünyası tartışıldı

banner29

Selçuklu Düşünce Kulübü Türk dünyasının tartışıldığı bir toplantı düzenledi

banner57
Selçuklu'da Türk dünyası tartışıldı
23 Ekim 2016 Pazar 15:38

banner65
banner15

Kocaeli’nin önemli fikir kuruluşlarından Selçuklu Düşünce Kulübü, Güz dönemi toplantılarının ilkinde Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Doçenti Köksal ŞAHİN’i konuk etti. Açılış konuşmasını Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin’in yaptığı “Küreselleşme, Değişen Jeopolitik ve Türk Dünyası” başlıklı konferans Kocaeli Türk Eğitim Sen Konferans Salonu’nda adeta bir Dünya Turu şeklinde geçti ve ilginç tespitlere sahne oldu.

Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Dönem Başkanı ve İzmit Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Türk Kültür Sanat Sen Marmara Şube Başkanı Ayhan Zeren, Yesevî Ocağı Eğitim-Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Engin Sönmez, Kent Konseyi eski Başkanı Dr. İbrahim Kahraman, Karamürsel Yesevi Düşünce ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Emre Ateş, Türk Emekli Sen Derince Temsilcisi Mahmut Akgün, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Başkan Vekili İdris Türkten, Selçuklu Düşünce Kulübü eski Başkanı Feyzullah Divli, Kocaeli Alperen Ocakları eski Başkanı İrfan Memiş, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Yöneticileri, Düşünce Kulübü üyeleri ile akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı toplantı önce 40 dakikalık sunum + 40 dakika soru-cevap ve katkı şeklinde gerçekleşti.
Doğu Bloku’nun çökmesi karşısında Türkiye’nin hazırlıksız yakalandığını ifade eden Doç. Şahin, açığa çıkan Türk Dünyası olgusuna yönelik işlerin yapıldığını fakat bunun bir kurumsallık arzetmediğini söyledi. Son dönemde ise Türk Dünyasının ağırlıkta bulunduğu Kuzey Jeopolitiği yerine Arap Dünyası’nın ağırlıkta olduğu Güney Jeopolitiği’nin tercih edilmesinin de temel bir dış politika hatası olduğunun altını çizdi.
Türk Dünyasıyla Türkiye’nin meşruiyet yani parasal olmayan ilişki bağı olduğunu belirten Doç. Şahin, Orta Asya ülkelerinde Rus bürokratik geleneğinin devam ettiğini ve seküler yaşamın hüküm sürdüğü buralara Türkiye’nin dinî teşekküllerle gelmesinin bölgede hoş karşılanmadığını beyan etti. TİKA gibi, TÜRKSOY gibi, Türk Keneşi gibi, Yurtdışı Türkler Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumların önemli işler deruhte ettiklerini ama Türkiye’nin asıl Beyaz Saray’a bigi üreten 10 bin kişilik uzman kadrosuyla Rand Corporation gibi kuruluşlara ihtiyacı olduğunu saptayan Doç. Şahin üniversitelere de bu alanda büyük görevler düştüğünü ifadelendirdi.
Türkiye’den Sakarya, Uludağ ve Gazi Üniversitelerinin ortak bir ağ geliştirdiğini anlatan Do. Şahin; Kazakistan, Kırgızistan ve Tataristan üniversiteleriyle ortak çalışmalar içinde olduklarını da aktardı. Dugin ve Nazarbayev özelinde Rus ve Kazak Avrasyacılığının ayrı ayrı ele alınması gerektiğinin altını çizen Köksal Şahin, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı ile Makedonya Vizyon Üniversitesi’nin tarihsek çalışmaları hakkında da bilgi verdi.
Son olarak Doç. Şahin, Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak yakın zamanda 15. Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’nin de yapılacağını müjdesini paylaştı.
Program sonunda Konuk Akademisyen Doç Dr. Köksal Şahin’e KMKB Dönem Başkanı ve Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir ile Kocaeli Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Başkanı Yaşar Şanlı tarafından çiftbaşlı Selçuklu kartalı amblemiyle içinde “Düşünüyoruz, o halde ümitvarız” yazılı bir tabak şeklindeki plaket takdim edildi. Toplantı sonrası ise sendika terasında ikram ve sohbet vardı.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.