banner61
banner40

2 bin kişi ve 3,5 milyarlık dev miras

banner29

Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü Binalarının da içinde bulunduğu yaklaşık 150 Hektarlık dev arazinin yaklaşık yarısı vatandaş adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı. 66 hissedarın hepsinin vefat etmesinden dolayı 2 bin dolayında mirasçının olduğunu belirtildi.

banner57
2 bin kişi ve 3,5 milyarlık dev miras
09 Kasım 2016 Çarşamba 21:00

banner65
banner15

Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü Binalarının da içinde bulunduğu yaklaşık 150 Hektarlık dev arazinin yaklaşık yarısı vatandaş adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı. 66 hissedarın hepsinin vefat etmesinden dolayı 2 bin dolayında mirasçının olduğunu belirtildi.

 

Özellikle Osmanlı tapuları üzerine ün yapan Barın Emlak Firma sahibi Tuncer Rıfat Barın'ın elinde bulunan mahkeme kararına göre Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü Binalarının da içinde bulunduğu yaklaşık 150 Hektarlık dev arazinin yaklaşık yarısı vatandaş adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Toplamda 66 hissedarı bulunan bu büyük ve çok kıymetli arazinin sahipleri 1955 yılında bölgeden geçen Kadastro uygulamasına itiraz etmişler ve bu konuyu Kocaeli Kadastro Mahkemesine taşıyarak açılan "tespite itiraz" davasında, davaya bakan mahkeme 1957 yılında karara bağlamış ve çıkan karar neticesinde "tespit gibi tesciline " şeklinde hükmetmişti. 

 

KULLANILMAYA DEVAM EDİLDİ 
Sözlerine devam eden Barın "Aradan geçen 2 yıl içerisinde davacıların tamamına yakını davayla ilgilenmediğinden Kadastro Mahkemesinden çıkan bu mahkeme kararını mahkemeden alınıp tapu dairesinde infaz edilmedi. Bu sırada itirazlı yer ile alakalı Orman Genel Müdürlüğü yaklaşık 150 hektarlık araziyi Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü ve kurum Binası olarak kullanmaya devam etmişti" dedi.  

 

MAHKEME DEVAM EDERKEN 
Barın "Yine bu geçen süre içerisinde Karayolları ile Devlet Hazinesi arazinin bir kısmının vatandaşın olduğuna kanaat getirerek dava henüz sonuçlanmadan ve de devam ederken, diğer bir değişle hissedarların üzerlerine tescil edilmeden arazinin bir kısmını 2 kez kamulaştırma kararı alıp ifraz yoluyla kamulaştırmayı yapmak istemiş, arazinin toplamda 66 hissedarı varken, 64 kişisi üzerinden eksik tespiti ile vakti zamanında kamulaştırma bedeli olarak bankaya para yatırmış ise de dava o sırada devam ettiğinden taşınmazların hissedarları kendi üzerlerine tapu dairesine tescil ettiremediğinden bir kısım hissedar kamulaştırma parasını alamadığı gibi, bazı hissedarların kamulaştırma parada devlete geri kalmış" ifadelerini kullandı. 

 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÜZERİNE YAZMIŞ 
Bu durumun gerçeğini o dönemin bağlı bulunduğu Orman Genel Müdürlüğü ile davaya katılan Hazine vekillerinin bilmemesi mümkün olamayacağını belirten Tuncer Rıfat Barın , hangi akılla kime hizmet etmeye çalışmışlarsa, bir de üstüne üstlük nasıl bir hikmettir nasıl bir tesadüftür anlaşılması zor,  o sırada da tapu dairesinde o dönemde çalışan tapu görevlisi de elinde hiç bir dayanak belge olmadığı halde taşınmazların isim folyosunda hazine de dahil hiç bir malikin ismi geçmezken kendi kafasına göre araziyi Orman Genel Müdürlüğü üzerine yazmış..! Diğer bir deyişle "idari hata" yapılmış.  Bu kadar yaşanan bu olaylara güler misiniz yoksa ağlar mısınız..! Kara mizah gibi manidar bir durum" açıklamasında bulundu. 

 

2 BİN MİRASÇI 
Barın Emlak firma sahibi Tuncer Rıfat Barın "İzmit, Yeni Gölcük yolu kenarında bulunan bu arazinin dönümü 5 Milyon TL olması gerekir. Toplamda 3.5 milyar liralık değere sahip bu arazinin içlerinde 5–6 Suadiye'li ile 5–6 Kullar'lı ailelerinde bulunduğu çoğunlukla İzmit'li olan bu büyük ve çok kıymetli arazinin sahiplerinin şimdiki son sağ varisleri yaklaşık 2 bin kişi civarında bulunuyor. Biz zaten bir kısmının bölgedeki diğer taşınmazlarının işlerinden dolayı vekiliyiz. Eğer bizi tercih etmeleri halinde onlarında yasal işlemlerini hızlı bir şekilde başlatabiliriz" açıklamasında bulundu.  Haber: Mehmet Oğuzhan ALTUN

 

ARAZİ SAHİPLERİNİN İSİM LİSTESİ İSE; 
1 – Mehmet Köse / İsmail oğlu, 
2– Muhittin Eren / Etem oğlu, 
3– Mehmet Kamiloğlu / Ahmet oğlu, 
4– Şükrü Yalın / Muhittin oğlu, 
5– Mustafa Kul / Hasan oğlu, 
6–Mustafa Birim / Mustafa oğlu, 
7–Hasan Gül / Mehmet oğlu, 
8–Ali Ungun / Resul oğlu, 
9–Hüseyin Özden / Hasan oğlu, 
10– Yakup Özden / Hasan oğlu, 
11–Rıza Özden / Hasan oğlu, 
12 – Recep Özden / Hasan oğlu, 
13– Hamit Turan / Mehmet oğlu, 
14 – Sadık Efe / Mehmet oğlu, 
15 – Mustafa Öğüş / Osman oğlu, 
16 – Ali Rıza Öğüş / Osman oğlu, 
17 – Mehmet Şükü Öğüş / Osman oğlu, 
18 – Ali Tevfik Öğüş / Osman oğlu, 
19 – Hüseyin Doğan, 
20 – Yusuf Salçak, 
21 – Mehmet Bıkmaz, 
22 – Hüseyin Salmankurt / Recep oğlu, 
23 – Recep Salmankurt / Şaban oğlu, 
24 – Emin Karaca / Ali oğlu, 
25 – İsmail Karaca / Ali oğlu, 
26 – Kazım Şen / Osman oğlu, 
27 – Cemal Şen / Osman oğlu, 
28 – Yakup Yıldırım / Refik oğlu, 
29 – Mustafa İşbilen / Hüseyin oğlu, 
30 – Osman Pektaş / Salih oğlu, 
31 – Hasan Pektaş / Salih oğlu, 
32 – Mümin Tektaş, 
33 – Ömer Erol / Şaban oğlu, 
34 – Mehmet Vural / Osman oğlu, 
35 – Ömer Özyılmaz / Recep oğlu, 
36 – Hayrettin Günüler / Osman oğlu, 
37 – Eyüp Uzuner / Hasan oğlu, 
38 – Cemal Uzuner / Ömer oğlu, 
39 – Harun Uzuner / Ömer oğlu, 
40 – Nuri Karacan / Kadim oğlu, 
41– Emin Karacan / Ali oğlu, 
42 – İsmail Şen / Hüseyin oğlu, 
43– İbrahim Şen / Mehmet oğlu, 
44 – Ali Kamış / Ali oğlu, 
45 – Hüseyin Tatar / Ömer oğlu, 
46– İsak Demiroğlu / Hüseyin oğlu, 
47– İbrahim Demiroğlu / Hüseyin oğlu, 
48 – Mehmet Öksüz / Ahmet oğlu, 
49 – Celal Yılmaz, 
50 – İdris Ökmen / Mustafa oğlu, 
51 – Hasan Arslan, 
52 – Osman Tavşan, 
53 –Eyüp Bayhan, 
54 – Temel Çeltik / Recep oğlu, 
55 – İsmail Hakkı Kaçar / Mehmet oğlu, 
56 – Selahattin Erkoç / Salih oğlu, 
57 – Hasan Gümüş / Ali oğlu, 
58 – Ali Gümüş / Ali oğlu, 
59 – Hüsnü Efe / Rıfat oğlu, 
60 – İsmail Özsoy / Hasan oğlu, 
61 – Arslan Akçelik / Veli oğlu, 
62 – Rahim Kara / Ramazan oğlu, 
63 – Halim Karslı / İsmail oğlu, 
64 – Emin Emince / Mustafa oğlu, 
65 – Hasan Pay / Derviş oğlu, 
66 – Yusuf Devrim / Mustafa oğlu

 

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.