22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,963 TL
  • 4,651 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

TARİHİ TÜMÜLÜSLER İMARA MI AÇILIYOR?

Tarihi tümülüsler imara mı açılıyor?

İzmit’in en önemli tarihi yapılarından olan Kabaoğlu köyünde bulunan Tümülüslerin yok edilerek bölgenin imara açılacağı iddia ediliyor.

08 Kasım 2017 Çarşamba 14:11 Yaşam
Umuttepe yolunda, İzmit merkeze yaklaşık 3 kilometre mesafede kent tarihi için çok önemli yapılar var. Bunlar kral mezarları olduğu sanılan Tümülüsler…

Kabaoğlu köyünde bulunan bu tümülüslerden üçü köyün içinde, diğer dört tanesi köyün dışında yer almakta. İzmit Müze Müdürlüğü tarafından tümülüslerden ikisinin yeri tespit edilerek açılmıştı. Aytepe tümülüsü denilen ilk mezarın geç Helenistik erken Roma çağına ait bir tümülüs olduğu ortaya çıkmıştı.

1994 yılında, tümülüs kamulaştırılmış, İzmit Müze Müdürlüğü’nce de arkeolojik kazısı yapılmıştır. Kazı sonucu Geç Helenistik - Erken Roma Dönemi’ne tarihlenen dromoslu bir mezar odası bulunmuştu. 

Mezarın mimarisi Aytepe Tümülüsü’nden farklıdır. Dromos uzunluğu daha kısa olmasına karşın mezar odasında üç kişiye ait olduğu anlaşılan kırık parçalar halindeki kliniklere rastlanmıştır. Kesme taş ve beşik tonozlu mimari özellik gösteren büyük tümülüsün de kendi döneminde soygun geçirdiği tespit edilmiştir ve mezarda hiçbir buluntuya ulaşılamadı.

Tümülüsün korunabilmesi amacıyla maalesef o günden beri doğru düzgün hiç bir çalışma yapılmadı. Buda yetmezmiş gibi yanı başına kadar yapılaşmaya izin verildi. Şimdi bu yapılaşma tarihi tümülüsleri tehdit eder hale geldi. 

Çeşitli iddialara göre bölgede devam eden yapılaşma timülüslerin bulunduğu alanı içine alarak genişleyecek. SİT alanı olan bölgenin imar planları değiştirilerek timülüslerin ortadan kaldırılacağı iddia ediliyor. Bunu bırakın yapmayı, düşünmek bile bu kente ihanettir. 

Bu bölgede yapılaşma değil, acilen koruma alan oluşturulup çevre düzenlemeleri yapılmalı. Bu önemli eserler tizlikle korunmalı.YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Raylar döşenmeye başlandı ama bize ulaşmasına daha çok var

Raylar döşenmeye başlandı ama bize ulaşmasına daha çok var