22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,966 TL
  • 4,661 TL
  • 163,70 TL
  • 104.736
KOCAELİ 28°

SEKA KAĞIT MÜZESİ’NE ANLAMLI ZİYARET

Seka Kağıt Müzesi’ne anlamlı ziyaret

Selüloz ve Kağıt Sanayi Vakfı başkanı ve yöneticileri, SEKA Kağıt müzesini ziyaret etti

27 Mayıs 2017 Cumartesi 22:40 Yaşam
Selüloz ve Kağıt Sanayi Vakfı Başkanı Erdal Sükan, vakıf yöneticileri ile birlikte Seka Kağıt Müzesi’ni ziyaret etti. Müzeyi gezerek rehberlerden bilgi alan Vakıf başkanı Sükan, Cumhuriyet dönemi sanayileşme süreci ve Kocaeli sanayi gelişimine öncü olan Seka Kağıt fabrikasının müzeye dönüştürülüp halka açılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.
 
PROGRAMLI ZİYARETLER MEMNUNİYET VERİCİ
Vakıf Başkanı Erdal Sükan, Türkiye’de kâğıt üretimi dendiğinde akla gelen en önemli kurum olan SEKA’ya ve tüm SEKA’lılara adanan SEKA Kâğıt Müzesi’nin halka ve öğrencilere yönelik programlı yapılan ziyaretlerini görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Müze ziyaretlerinden memnun olarak ayrılan Sükan, böyle bir kazanım için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.
 
SEKA KAĞIT MÜZESİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin endüstriyel mirası korumak ve yaşatmak amacıyla oluşturduğu Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük kâğıt müzelerinden SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kâğıt Müzesi 6 Kasım 2016 tarihinde açıldı. 12 bin 345 metrekare alan üzerine kurulan ve 4 katlı, 16 farklı salondan oluşan müzede, fabrikanın kuruluş sürecinden başlayıp, Kocaeli’den Türkiye’ye yayılan kâğıdın hayat hikâyesi sergileniyor.
 
ESKİ MAKİNALAR ÇALIŞIR HALE GETİRİLDİ
Kâğıt üretim sürecinde kullanılan tüm makina ve ekipmanları barındıran müzede, 5 adet matbaa makinası da sergilenmek üzere bakım ve onarımı yapılarak çalışır hale getirildi. Müzede, bu makine ve ekipmanların yanı sıra Roma dönemi sikkeleri, SEKA tarihine ait belgesel videolar, kâğıttan ve geri dönüşüm malzemelerinden üretilen heykeller yer alıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

64’üncü grup itfaiyecileri sertifikalarını aldı

64’üncü grup itfaiyecileri sertifikalarını aldı