25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,18 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

ORYANTİRİNG SPORU TANITILDI

Oryantiring Sporu Tanıtıldı

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda “Doğada Satranç Oryantiring Sporu Tanıtımı” adlı etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak Türkiye Oryantiring Federasyonu Kocaeli Temsilcisi Ali Günal Erdem katıldı.

31 Mart 2017 Cuma 10:17 Yaşam

Oryantiring kavramı ile ilgili bilgi veren Ali Günal Erdem, başta askeri taktik eğitiminin parçası olarak kabul edilen Oryantiring’in 1900’lerin başında spor dalı haline gelerek tüm dünyaya yayıldığını kaydetti. Oryantiring  haritasının oluşturulmasından bahseden Erdem, “Oryantiring, yarışmacıların yeryüzü üzerinde işaretlenmiş olan noktaları harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda bulmaya çalıştıkları bir spordur. Temelde yön bulma, harita okuyabilme, pusula kullanabilmeye dayalı bir spor” dedi.

 

Oryantiring, Her Yaşa Hitap Ediyor 
Oryantiring’in her yaşta keyif alarak yapılabilecek bir spor olduğunu belirten Erdem, insanın bu sporu yaparken doğa ile tanıştığı, öz güvenini geliştirdiği, hafta sonları ailesiyle zaman geçirebilme imkanı bulduğunu ifade etti.

 

Kocaeli Üniversitesi’nin doğal yapısı, konumuna bakıldığında bu spor için biçilmiş kaftan olduğunu ifade eden Ali Günal Erdem, Kocaeli Üniversitesi’yle iş birliği yaparak çalışmaları bu yönde ilerletmek istediğini sözlerine ekledi. 

 

Haber: Yağmur Kara (Radyo K.İ.)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

“2023 ve 2071’in Türkiye’sine evet diyoruz”

“2023 ve 2071’in Türkiye’sine evet diyoruz”