20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

NEVRUZ BAYRAMI ETKİNLİKLE KUTLANDI

Nevruz Bayramı etkinlikle kutlandı

Baharın müjdecisi Nevruz bayramı için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte yumurta tokuşturuldu, demir dövüldü

21 Mart 2017 Salı 16:36 Yaşam

Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, baharın müjdecisi olan Nevruz bayramını, düzenlediği etkinlikle kutladı. Sabancı Kültür Merkezi küçük salonda gerçekleşen programa; İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, müdür yardımcıları, şube müdürleri ile İzmit Gazi Lisesi öğrencileri katıldı. Saygı Duruş ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, günün önemine ilişkin İl Müdürü Adnan Zamburkan tarafından yapılan konuşmayla başladı.

 

BAYRAMI KUTLADI
İl Kültür ve Turizm Müdürü Zamburkan, yaptığı konuşmasında, “ Orta Asya’dan Balkanlara kadar değişik Türk Boylarının yaşadığı coğrafyada; Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri, Balkan Türkleri tarafından yılbaşı olarak da yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruzu, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirilip, sembolleştirildiği, özü itibariyle baharın gelişini coşkuyla karşılayarak kutlandığı ve insanoğlunun bildiği en eski bayramlardandır” diyerek katılan herkesin bayramını kutladı.

 

YUMURTA VE DEMİR
Daha sonra Nevruz konulu kısa bir film gösterisi sergilendi. Program,Folklor Araştırmacısı Ezgi Yeşilyurt ‘Türk Kültüründe Nevruz’ konulu sunumuyla devam etti.  Yeşilyurt, yaptığı konuşmasında, Nevruzun Türk halkındaki önemine ve gerçekleşen ritüellerin ne anlama geldiğini, slayt eşliğinde davetlilere aktardı. Tiyatro oyuncusu Eylül Çakıroğlu’nun, ‘Nevruz’ şiirinin okunmasınını ardından etkinlik, bolluk ve bereketliliği temsilen yumurta tokuşturma ve örste demir dövme ile son buldu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Hümeyra Korkmaz davası yeniden başladı

Hümeyra Korkmaz davası yeniden başladı