19 Kasım 2017 Pazar

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

GÜLSÜM TEYZE VE 8 MART

Gülsüm teyze ve 8 Mart

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü ilk defa bizlerden duyduğunu söyleyen Gülsüm teyzenin hikâyesine değineceğiz.

09 Mart 2017 Perşembe 09:09 Yaşam

Kadın oluşunun zorluğundan başlıyor anlatmaya. Yıllardır yapıyor olduğu, 'karton toplama' işindeki kadın rolünden bahsediyor bizlere. Gazeteci olduğumuzu söyleyince biraz çekiniyor ve bu yüzden acelesi olduğunu söyleyerek ayaküstü yapıyoruz söyleşimizi. Daha fazla lafı uzatmadan İzmit’in belki de kısa sürede tanıdığımız en içten ablası Gülsüm teyze ile yaptığımız söyleşimize yer veriyoruz.

 

"Hayat İnsanlarla Oyun Oynuyor"

Bursa'nın Kemalpaşa semtinde doğan ve 5 çocuktan üç numara olan Gülsüm Kaya daha 7 yaşındayken İzmit’e geldiklerini söylüyor." Kemalpaşa’da nerdeyse bu işi herkes yaptığı için babam da ailesini alıp İzmit'e taşınmış". O günleri hayal meyal hatırladığını söyleyerek devam ediyor," Çok güzel bir aile hayatımız olmadı. Sürekli göçebe hayatı yaşamışız. Babam da annem de karton toplayarak kazandıklarıyla bizleri doyuruyorlardı. Bazı geceler aç uyurduk.”  "Hayat zor be kızanım" diyor Gülsüm Teyze bizlere "Ve insanlara oyun oynuyor. Bazıları iyi oyun bazıları kötü. Bana kötü oynamış herhâlde" diyor tebessüm ederek.

 

"Hep Gülmem İçin Gülsüm"

Üç çocuk annesi ve eşini yakın zamanda kaybetmiş olan Gülsüm teyze aslında küçükken erkek çocuk olarak beklendiğini ama kız doğunca ailesi tarafından hayatı boyunca hep gülsün diye adının Gülsüm konulmuş olduğunu söylüyor bizlere. " İyi ki kız çocuğu olarak doğmuşum. Demek ki kaderde bu yazılıymış. Ama daha sonra vermiş Allah bir erkek çocuğu ailemize. Oda benim gibi karton toplayarak kazanıyor ekmek parasını" diyor. Yaklaşık 3 yıldır karton toplayarak geçimini sağladığını belirtiyor Gülsüm teyze bizlere ve ekliyor, "Eşimi kaybedince bir yerden gelirim olmadığı için bende karton toplayarak çocuklarıma bakıyorum" diyerek başını sallıyor, "Hayat çok zor".

 

"Öğretmen Olmak İsterdim"

Eğer bu işi değil de elinde olsa yapmak isteyeceği mesleği sorduğumuzda küçüklükten beri öğretmen olmak istediğini belirtiyor Gülsüm teyze bizlere. Şimdi ise bu işi yaptığı için, "Ben memnunum işimden" diyor ama sıkıldığı bir şey var; " Aslında insanların iğrenerek baktığı bir işi yapıyorum ama kimseye bir zararım olmuyor. Neden herkesin kalbi böyle kara bilmem ki" diyerek sitem ediyor tüm insanlığa. Sorularımızı sordukça acelesi olduğunu anlıyoruz ve hemen son sorumuzu soruyoruz. "Gülsüm Teyze" diyoruz, "Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Sen bir annesin, zamanında sen bir eştin. Ve her şeyden önemlisi sen bir kadın olarak Kadınlar Günü için ne düşünüyorsun?"

 

"Bu Ülkede Kadın Olmak Zor"

Önce biraz duraksayan Gülsüm Kaya daha sonra ilk defa böyle bir gün duyduğunu söylüyor. "Hiç önceden bilmiyordum Kadın Günü olduğunu. Ama varmış demek. Düşüncelerim ise her gün televizyonda orda burada duyuyoruz hep kadınlar öldürülüyor. Neden bunları yapanlar bu kötülüklere ihtiyaç duyar? Bizler de karşı cins gibi yaşamaya hak kazanmışız. Neden bu canavarlık?" diyor ve devam ediyor, "Bu ülkede kadın olmak zor. Canı sıkılan eşini öldürüyor. Ama bilmiyorlar ki kadın, bu dünyayı düzeltmek için yaratıldı. İyiliğin var olduğunu göstermek için. Kadın olmak güzeldir, kadın gibi hissediliyorsan eğer o zaman çok daha güzeldir" diyerek bitiriyor sözlerini Gülsüm Teyze.

 

Şu bir gerçek ki kadınlar için hayatın ne kadar zor olduğunu anlamak pek de zor değil. Bunun en güzel örneklerinden sadece biriydi Gülsüm Kaya. Nice Ayşeler, Elifler, Melekler, Gülsümler ve daha fazlaları. Var olan tüm kadınlar her şeyin en güzeline ve iyilerine layıktırlar hiç kuşkusuz. Belki de baharın gelişinin en güzel habercisidir 8 Mart.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kadın baş tacıdı, bir gün değil her gün kıymetlidir

Kadın baş tacıdı, bir gün değil her gün kıymetlidir