18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

DUMANSIZ HAVA SAHASI GENİŞLİYOR

Dumansız hava sahası genişliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan dumansız hava sahaları artık daha geniş alanları kapsayacak.

05 Ocak 2017 Perşembe 22:17 Yaşam

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan dumansız hava sahaları artık daha geniş alanları kapsayacak.

 

 

Tütün ve tütün ürünleriyle mücadele projesi kapsamında belirlenen ve kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasına Sağlık Bakanlığı değişim getirdi. Yeni uygulamaya göre, restoran ve kafelerin açılıp kapanabilir bazı bölümlerinde sigara kullanımına yasak geldi. Artık o bölümlerde de sigara içmek yasaklandı.

 

Sağlık bakanlığından elde edilen bilgiye göre, yeni yıl ile yeni düzenlemeler geldiği ve bunda insan sağlığını tehlikeye atabilecek her türlü tehditi ortadan kaldırmak amacıyla restoran ve kafelerin açılıp kapanabilen kapalı alanlarında da sigara içilemeyecek.

 

Sağlıklı yaşam alanlarını genişletmek amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda başarılı bir sonuca ulaştıkları bilgisini veren bakanlık, bu çalışmalar sayesinde sigara içme oranlarında gözle görülür bir düşüş yaşandı. Bu oranlar yüzde 31'den yüzde 26 seviyelerine kadar düştüğü için bu gibi çalışmalara hız verileceğini ve mücadele için medya gücünü daha çok kullanacağını söyleyen Bakan, sigara ile mücadelede yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.

 

ARTIK KAPALI DOLAPLARDA SATILACAK

Sigara ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalaradan birisi, sigara satışlarının artık kapalı dolaplarda yapılacağı ve marketlerde bakıldığı zaman görünmeyecek şekilde satılması uygulaması olacak. Markalar da kapatılmaya çalışarak bütün pakette uyarılar olacak.

 

SİGARA İÇMENİN YASAK OLDUĞU YENİ ALANLAR

Yeni başlanacak uygulama kapsamında illere gönderilen 2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı'nda yer alan maddelerce, çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, insanların kullandığı yürüyüş yolları, spor aletlerinin bulunduğu egzersiz alanlarında da sigara içmek yasak olacak.

Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların daha yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına en 5 metre yakın mesafede sigara kullanılması yasaklanacak. Aynı yasak kamu kurum ve kuruluşlarının kapısında 10 metreye kadar çıkacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

4 katlı binanın çatısında çıkan yangın korkuttu

4 katlı binanın çatısında çıkan yangın korkuttu