21 Ekim 2017 Cumartesi

  • 3,670 TL
  • 4,327 TL
  • 151,35 TL
  • 108.489
KOCAELİ 28°

BU İSKELET İZMİT’İN TARİHİNİ ANLATACAK!

Bu iskelet İzmit’in tarihini anlatacak!

Kocaeli Müzesi çalışanları İzmit tarihini yeniden yazmak için aralıksız çalışıyor.

10 Ekim 2017 Salı 10:26 Yaşam
Sadece Türkiye'nin değil dünya tarihin en özel kentlerinden biridir Kocaeli. Çok büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış, sayısız tarihi değeri ile çok özel bir kent. Ama bu kentin en büyük sorunu, işte bu tarihi değerlerin hala toprak altında bulunması. Kocaeli’de ve özellikle İzmit’te nereyi kazsanız adeta tarih fışkırır. Bunun pek çok örneği yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz.

En son İSU’nun bina inşattı sırasında bulunan lahitler bir kez heyecanlandırdı. İzmit için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu alan kenti yönetenler ise aynı derecede heyecanlandırmadı maalesef. Çok hor davranıldı bu alanda. O bölgenin ne derece bir değeri kaldı bilinmiyor.  Ama birileri var ki onlar İzmit’in toprak altından fışkıran eserlerinin değerini çok iyi biliyor. Onlar Kocaeli Müzesi çalışanları.

İSU inşaatında lahitlerin çıktığı haberinin alınır alınmaz bölgeye giden ve uzun zamandır orada bulunan ekip çok değerli çalışmalar yaptı. Tüm lahitler tizlikle incelendi. En küçük ayrıntının bile üzerine uzun süre çalışıldı. Bu başarılı ekipten yakında İzmit ile ilgili çok önemli keşiflerin yapıldığını haberlerini almayı dört gözle bekliyoruz. YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Bu kez sözlerinde duracaklar mı?

Bu kez sözlerinde duracaklar mı?