25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,63 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

SAVAŞ POYRAZ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Savaş Poyraz son yolculuğuna uğurlandı

İzmit’in çınarlarından olan ve kentte büyük bir kesim tarafından tanından eski futbolcu ve usta gazeteci yazar Savaş Poyraz, Fevziye Camiinde kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları ile son yolculuğuna uğurlandı.

22 Ocak 2017 Pazar 10:04 Sürmanşet

İzmit Ömerağa Mahallesi Hürriyet Caddesi adresinde ikamet eden Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun olan ve ilimizin tanınmış gazetecilerinden ve eski futbolcu Savaş Poyraz (81) akşam saatlerinde evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. İzmit’in sevilen simalarından olan Poyraz’ın acı haberini alan sevenleri gözyaşlarına boğuldu. Ev hanımı Şule Poyraz ile evli ve 2 çocuk babası olan Savaş Poyraz’ın cenazesi tamamlanan işlemlerinin ardından Fevziye Camiine götürüldü. Cenaze namazına geçilmeden önce Tolgay Poyraz ve Ragıp Savaş taziyeleri kabul etti. Cenaze namazı sırasında cami avlusunda çok sayıda çelenk gönderildiği dikkat çekti. Çelek gönderen isimlerden biri de Sedat Peker oldu..

 

 

Sevenleri yalnız bırakmadı
Fevziye Camiinin avlusu Poyraz’ın sevenleri ile hınca hınç doldu taştı. İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, MHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekai Kahyaoğlu, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve il yönetimi, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, MHP İzmit Eski İlçe Başkanı Kaan Dilmen, KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Koto yönetimi, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Numan Gülşah, oyuncu Ragıp Savaş, Poyraz’ın sevenleri ve yakınları katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Savaş Poyraz’ın cenazesi Bağçeşme Mezarlığında toprağa verildi.

 

 

 

 

SAVAŞ POYRAZ KİMDİR?


1947 YILINDA KOCAELİ'YE GELDİ
Savaş Poyraz, Büyük Önder Atatürk’ün takip polisi (koruma) olan bir babanın çocuğu olarak, 8 Nisan 1936’da Kasımpaşa’da doğdu. Babası, Dolmabahçe’deki görevini Atatürk’ün ebediyete uğurlandığı 1938 yılına kadar sürdürdü; sonra da İsmet Paşa’nın isteği üzerine onun takip polisi oldu. 1947 yılında komiser olan babası İzmit'e atanınca, ailesiyle birlikte Kocaeli'ye geldi.


FUTBOLCULUK DA YAPTI
Poyraz, 1954-1960 yılları arasında futbolculuk yaptı. 1958-60 yılları arasında İstanbul’daki özel Gazetecilik Okulu’ndan mezun oldu. Poyraz, Türkyolu Bizimşehir Gazetesi’nde spor yazarlığıyla mesleğe başladı. Bir dönem de Ankara’da Son Haber Gazetesi’nde çalıştı; Kocaeli Gazetesi, Özgür Kocaeli ve Bizim Kocaeli gazetelerinde yazarlık yaptı. Carrefour’un olduğu yere açılan TIR-kamyon garajını 1977’den 1994’e kadar işletti. Bu dönemde de yazmaya devam etti.


YAZMAYI SEVERDİ
Savaş Poyraz, siyasetin de içinde bir isimdi. 1954 yılında CHP Gençlik Kolları’na üye oldu. 12 Eylül darbesi sonrasında kurulan SODEP’te kurucu olarak yer aldı. Ancak, SODEP’in Halkçı Parti ile birleşerek SHP adını almasından bir süre sonra partiden istifa etti. Savaş Poyraz, yılların verdiği birikimi kitaplarla değerlendirdi. 1999 yılında Eski Dostlar, 2007 yılında Dökülen Yapraklar ve 2014 yılında İz Bırakanlar isimli üç kitap çıkardı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

EMEP: Grev haktır, yasaklanamaz

EMEP: Grev haktır, yasaklanamaz