23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,918 TL
  • 4,632 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

KOCAELİ YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kocaeli yeni kimlik başvurusu nasıl yapılır?

Yeni kimli kartı başvuruları başladı.

02 Ocak 2017 Pazartesi 19:04 Sürmanşet

Yeni kimli kartı başvuruları başladı. Yeni çipli kimlik kartı başvuruları için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da randevu alarak gidilebilecek. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerini alacak yeni kartların ömrü 10 yıl olup vatandaşlardan değişim ücreti olarak 16 TL alınacak

 

 Çipli kimlik kartlarına geçiş işlemleri yürütülen 11 ilde bugüne kadar yaklaşık 150 bin kişiye yeni kimlikleri teslim edildi. Kırıkkale'yle başlayan projeye daha sonra Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova eklendi. Bu illerde yeni kimlik kartı almak için başvuru imkanı sağlanmasıyla proje kapsamındaki il sayısı 11'e ulaştı.

 

YENİ KİMLİK 16 TL

Ülke çapında 2 Ocak’tan itibaren yeni çipli kimlik kartların başvurusunun alımına başlanıldı. İzmit İlçe Nüfus Müdürlüğü başta olmak üzere bütün ilçe nüfus müdürlüklerinde başvurular alınmaya başlandı. Devlet, yeni çipli kimliklerin değişim miktarını ise 16 TL olarak belirledi. Değişim için gerekli aşamalar ise oldukça basit. İlk olarak Alo 199 hattı veya ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden randevu talebinde bulunuyorsunuz. Bu şartlar altında 15 yaşından büyüklerin kayıtlı olduğu kaymakamlığa giderek başvuruda bulunması gerekiyor. 15 yaşının altında kalanlar da ailelerini yanına alarak fotoğraflı kimlik başvurusunda bulunabiliyor. 6 ay içinde çekilmiş 5x6 ebatlarında 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, askeri kimlik, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin ekstra olarak müracaatı yapacakların yanında bulunması gerekiyor.

 

400 BİN BAŞVURU VAR

Başvuruyu yaptıktan sonra yeni çipli kimlikler vermiş olunan adrese Ankara’da basım işleminin tamamlanmasının ardından PTT tarafından 10-15 gün içerisinde postalanıyor. 10 yıl boyunca geçerli olacak yeni kimliklerin yanı sıra eski kimlikler de 3 ila 4 yıl arasında geçerli sayılacak. Eski nüfus cüzdanı bu süre içinde herhangi bir cezai işleme maruz kalmadan kullanabilecek. İzmit İlçe Nüfus Müdürlüğü Şefi Serkan Ersan, ilk gün olması dolayısıyla sistemin yavaş işlediğini belirterek, “Yaklaşık 400 bin başvuru var ve burada 10 personelle çalışıyoruz. Sistemin de yavaş çalışması vatandaşlarımızın sinirlerini geriyor. Onlardan ricamız biraz daha  sağ duyulu davranmaları” dedi.

 

RANDEVU AL

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Çalışanlar evlerine gönderildi

Çalışanlar evlerine gönderildi