18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

ÇED TOPLANTISI GERGİN GEÇTİ

ÇED toplantısı gergin geçti

Güney Marmara Otoyolu’nun Çevresel Etki Değerlendirme toplantısı başladı.

31 Ocak 2017 Salı 17:13 Sürmanşet

Güney Marmara Otoyolu’nun Çevresel Etki Değerlendirme toplantısı başladı.

 

Güney Marmara Otoyolu’nun Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı bugün saat 10:00'da Başiskele Belediyesi Karşıyaka Kültür Merkezi’nde başladı. Toplantıya bölge halkı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Yalova Altınova ve Çiftlikköy’den geçecek Güney Marmara Otoyolu ve bağlantı yollarıyla ilgili proje hakkındaki toplantıda, ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik yetkililerinin konunun muhataplarına bilgi vermesi ve soruları cevaplaması bekleniyor. D-100'ü rahatlatacağı düşünülen bu yolun ihalesinin yap-işlet-devret sistemiyle bu yıl içinde yapılacağı düşünülüyor.

 

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nden Mustafa Bayrak'ın yaptığı sunuma vatandaşlar yetkililerin olmamasına isyan etti.  

Toplantıda sunum yapanlara sert tepki gösteren vatandaşlar, 'Aylardır söylenen projenin sunumu böyle mi olur? Hiçbirşey göremedik. Gölcük Belediye Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanları neredeler? Neden bu projenin asıl sorumluları gelip bize bilgi vermiyorlar?” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Çınar Mühendislik firması yetkilisi Alican Arı, “Proje bağlantı yolları da dahil 78 kilometre yol olacak. Projede 2 bağlantı yolu, 8 tünel, 17 alt geçit, 27 üst geçit ve 16 viyadük bulunuyor. Proje bedeli yaklaşık 500 milyon TL. Trafik yoğunluğunun azaltılması ve transit geçişle kesintisiz bir trafik sağlamak amacını taşıyoruz. Kocaeli ve Yalova illerinin trafiğinin azaltılması amaçlanıyor. Trafikte kaybettiğimiz zamandan da kazanacağız. Trafik kazalarının da minimuma indirilmesi planlanıyor. Kocaeli kısmı yolun on birinci kilometresinden başlıyor. Yuvacık Barajı’nın hemen kuzeyinden geçiyor. Projenin hayata geçmesi ile birlikte Osmangazi Köprüsü'ne de bir çıkış verilecek. Yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkacak. Ancak kesin bir tarih veremiyoruz. Projenin size sunduğumuz güzergah kesin dediğimiz bir güzergah değil. Şu ana kadar üzerinde çalışma yaptığımız güzergahtır. Bir sınır belirlendiğinde bu sınıra göre kamulaştırma yapılacak” dedi.

 

Toplantıda konuşan bir diğer isim Başiskele Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mehmet Malkoç, “Güzergah net bir şekilde ifade edilemedi. Asılı haritalara bakılsın denildi ancak toplantı bittikten sonra haritalara bakmaların bir anlamı yok. Projenin geçeceği köy ve mahalleler konusunda bilgilendirilmek istiyoruz. Başiskele’de çok fazla TIR trafiği var. Bu TIR trafiği hangi bağlantı yolu ile rahatlatılabilir. Yan yollar, bağlantı yolları, kavşaklar ve çevre yollarının bize anlatılmasını istiyoruz. Bize daha sonra görüş bildireceğimiz bir adres verilmesini istiyoruz” dedi.

 

İhsaniye Mahalle Muhtarı Ahmet Özder de “Benim evim de bahçelerim de zarar görmüyor ama ben vatandaşları temsilen buradayım. Yetkililer nerede. Böyle sunum mu olur? Bir siyasi partinin sunumu olsaydı böyle mi yapacaklardı?” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Ahmet’in tedavisi bizlerin elinde

Ahmet’in tedavisi bizlerin elinde