18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,876 TL
  • 4,576 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

BAYRAM: DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZE ULAŞACAK

Bayram: Doluluk oranı yüzde yüze ulaşacak

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram Yuvacık Barajı'ndaki doluluk oranının yüzde yüzlere kadar ulaşacağını söyledi

09 Ocak 2017 Pazartesi 12:52 Sürmanşet

Kocaeli’nin bir süredir kar yağışlarını beklemesi ancak bir türlü yağışın ilimize gelmemesi üzerine kuraklık endişesi oluşmuştu. Ancak günlerdir kar yağışının yaşandığı ilimizde kuraklık endişesi ortadan kalkıyor. Kurak geçen Aralık ayı sonrası şuanda Yuvacık Barajı %29 seviyelerinde. Karların erimesiyle birlikte bahar aylarına kadar doluluk oranının yüzde yüzlere kadar ulaşması bekleniyor. 50 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı’nda 6 Ocak Cuma günü itibariyle 14 milyon 180 bin metreküp su vardı. 25 milyon metreküp kapasiteli Kandıra Namazgah Barajı’nda da 20 milyon metreküp su bulunuyor. 3¬6 Ocak tarihlerinde baraja 15 milyon metreküp su gelince doluluk oranı yüzde 80’lere ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde Yuvacık Barajı’nda 43 milyon metreküp, Namazgah Barajı’nda da 18 milyon 800 bin metreküp su bulunuyordu.

 

Sapanca Gölü ise iyi durumda Maksimum seviyesi 32.18 metre olan Gölde 6 Ocak itibariyle su seviyesi 31.94 metreye ulaştı. İzmit’te derelerde su seviyesi de yağan kar ve yağmur nedeniyle artış gösterdi. Sarıdere’de 39 cm. olan su yüksekliği bir gün sonra 73 cm’ye, Klez Deresi’nde 58 cm olan su seviyesi 60 cm’ya yükseldi. Derelerde su seviyeleri normal düzeye ulaştı.

 

HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI

 İSU Genel Müdürü Bayram, bölgemizde etkili olan kar yağışı ve sonrasındaki olası sel baskınlara karşı gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı. İlimizde su baskını yaşanabilecek yerlere, elektrik kesintileri ihtimaline karşın ilave jeneratörler ve yedek pompalar hazır halde bekletildiğini belirten Bayram, “Ekiplerimiz, sel baskını ve su birikintilerini önlemek için içme suyu ve terf merkezlerinde bekliyor. Jeneratörler, yolları kapalı olan yerleşim birimlerine gidecek ekiplerimiz yakıtlı çanta bidonlar hazır durumda” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Diriliş Kampı, Bursa’ya model olacak

Diriliş Kampı, Bursa’ya model olacak