19 Ekim 2017 Perşembe

  • 3,662 TL
  • 4,337 TL
  • 151,43 TL
  • 108.434
KOCAELİ 28°

SOSYAL MEDYA ‘İHBAR MEDYA’ OLDU

Sosyal medya ‘ihbar medya’ oldu

Son dönemde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla hakkında soruşturma açılan ve tutuklananların sayısında ciddi derecede artış oldu.

13 Ekim 2016 Perşembe 12:28 Sosyal Medya

Bu durum akıllara sosyal medya ‘ihbar medya’ mı oldu sorusunu getirdi. Günümüzde artık sosyal medyayı kullanmayan neredeyse hiç kalmadı. İnsanlar gündelik yaşamlarının yanı sıra siyasi görüşlerini de sosyal medya üzerinden dile getiriyor. Toplumu ilgilendiren bir konu söz konusu olduğunda sosyal medya üzerinden tepki veriyor. Ancak son dönemde bu tepkiler cezalandırılmaya başladı. Bunun son örneği ise ilimizde yaşandı. MHP üyesi Yılmaz Danacı siyasi görüşünü sosyal medya üzerinde dile getirdiği için tutuklanarak cezaevine gönderildi. Önceki gün ise aralarında CHP’li gençlerinde olduğu Birleşik Haziran Hareketi üyesi gençler sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle Kocaeli Adliyesi’nde hâkim karşısında çıkmıştı.


PAYLAŞIMLARINIZA DİKKAT EDİN
Sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımlar tutuklama nedeni olarak gösterilebilir. Türk Ceza Kanunu’nda henüz böyle bir madde ve gerekçe yokken hukukun yoruma açık bırakılması tutuklamalara neden olabiliyor. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarda dikkatli davranmamız gerekiyor. 


İŞE ALIRKEN DE İNCELENİYOR
Öte yandan gerek özel sektör gerekse devlet memurluğu için işe yapılan alım sürecinde bile sosyal medya hesapları inceleme altına alınıyor. İşe alım sürecinde sosyal medya hesabının incelemeye alınması bir nevi dijital sabıka kaydı işlevi görüyor. Böylelikle firmalar veya devlet kurumları işe alacağı personelin dünya görüşünü öğrenerek ona göre hareket ediyor. 


ABD VİZE İÇİN İNCELİYOR
Son dönemde Türkiye’de artan terör olayları nedeniyle Avrupa devletleri de sosyal medya incelemesi başlattı. Örneğin ABD’ye gitmek için vize başvurusunda bulunduğunuzda sosyal medya hesaplarınız inceleme altına alınıyor. Böylelikle radikal bir görüşe sahip olup ya da olmadığınız belirleniyor. Şayet radikal bir görüşe sahip olduğunuz yaptığınız paylaşımlarla belirlenirse vize talebiniz reddediliyor.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

DASİAD, Cumhuriyet paneli düzenliyor

DASİAD, Cumhuriyet paneli düzenliyor