23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,908 TL
  • 4,632 TL
  • 163,64 TL
  • 106.713
KOCAELİ 28°

TABELA PARTİLERİNE SON!

Tabela partilerine son!

Hükümet seçim ve siyasi partiler kanunuyla ilgili yeni çalışma yapıyor… Hükümet başkanlık sistemini ve anayasa teklifini Meclis’te görüşürken, diğer yandan da siyasi parti ve seçim kanunlarında esaslı değişiklik çalışması yapıldığı ortaya çıktı. Çalışmaya göre tabela partilerine kötü haber var!

26 Aralık 2016 Pazartesi 15:19 Siyaset

TBMM Anayasa Komisyonu’nda cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin anayasa değişiklik teklifi görüşülürken, öte yandan siyasi parti ve seçim kanunlarında değişiklik yapıldığı ortaya çıktı. Çalışmaya göre tabela partilerine kötü haber var!

 
8-9 PARTİ SEÇİME KATILABİLECEK

 
Yapılan çalışmaya göre bundan böyle parti kurmak da, seçime girmek de zorlaşacak. Mevcut yasalara göre kongre yapmayan, il ve ilçelerde örgütlenmeyen 35 civarı parti seçime girebiliyorken, hedeflenen düzenleme ile en fazla 8-9 parti seçime katılabilecek. Bundan böyle parti kurmak da, seçime girmek de zorlaşıyor. 


 
İL VE İLÇELERDEKİ KONGRE DURUMUNA BAKILACAK

 
Halen sürdürülen çalışmada siyasi partilerin seçimlere katılma yeterliliği kanunla yeniden düzenleniyor. Mevcut durumda 30-35 parti seçime katılma yeterliliğine sahipken, düşünülen yeni yasa ile il ve ilçelerdeki kongre durumuna bakılıyor. İki dönem üst üste kongre yapmayan, il ve ilçeleri münfesih durumda veya parti içinde teşkilatlanmamış farz edileceğinden, düzenlemenin hayata geçmesi durumunda yasa çıkmış olsa bile seçimlere katılabilecek parti sayısı 7-8’i geçmiyor. Mevcut yasalara göre ise YSK, tabela partisi bile olmayan partilerin seçime girmesine resen izin veriyordu. Yargıtay, bu partileri örgütlenmiş sayıyordu. Mevcut yasada en az 41 ilde örgütlü olma şartı vardı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaelispor kampa girdi

Kocaelispor kampa girdi