18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,876 TL
  • 4,576 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

SYKP: GREV HAKTIR YASAKLANAMAZ!

SYKP: Grev Haktır Yasaklanamaz!

Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 2200 işçi, işveren sendikası EMİS'le yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerine bağlı fabrikalarda greve çıktı.

21 Ocak 2017 Cumartesi 14:26 Siyaset

Birleşik Metal-İş’le EMİS arasında süren toplu sözleşme sürecinde yaşanan tıkanma üzerine grev oylaması yapılmış işçilerin ezici çoğunluğu grevden yana oy kullanmıştı. İşçilerin grev kararlılığı üzerine dün sabah 4 ilde 13 fabrikada 2200 metal işçisi saat 10.00'da grev pankartı astı. İşçilerin dün sabah başlattığı grev birkaç saat sonra Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenerek fiili olarak yasaklandı. AKP hükümeti, üç gün önce Asil Çelik’te de aynı kararı alarak işçilerin en temel hakkı olan grevi engellemeye çalışmıştı. 

 

Konuyla ilgili SYKP Kocaeli İl Temsilciliği şu açıklamayı yaptı: “İktidarda olduğu sürece sermayeye hizmette ustalaşan AKP hükümeti, haklarına sahip çıkan işçilerin grevini "milli güvenliği bozucu nitelikte" diye değerlendirmekte işçilerinin haklı ve meşru mücadelesini engellemeye çalışmaktadır. OHAL sürecisince çıkardığı KHK’lar ile on binlerce kamu emekçisini işsiz bırakan, muhalif basın kuruluşlarını, dernekleri kapatan, onlarca gazeteciyi tutuklayan, sokaktaki tüm toplumsal hareketleri polis şiddeti ile bastıran AKP hükümeti şimdi de yayınladığı Bakanlar Kurulu kararı ile işçilerin en temel mücadele aracı olan grevleri yasaklamaktadır. 

 

Ülkemizde işçi ve emekçilere yönelik hak gasplarının arttığı, güvencesiz ve esnek çalışma koşullarının emekçilere dayatıldığı, onlarca işçinin patronların kar hırsı nedeniyle iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği bir dönemde, metal işçilerinin onurlu ve haklı mücadelesi ülkemiz açısından son derece önemli ve yol göstericidir.

 

SYKP Kocaeli İl Örgütü olarak, işçilerin grevini selamlıyor ve greve çıkan metal işçileri ile her türlü dayanışma içinde olacağımızı halklarımızın ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kazada LPG sızıntısı oldu

Kazada LPG sızıntısı oldu