20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,869 TL
  • 4,541 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

SARIBAY, ÖZGÜR BASINDAN SÖZ EDEBİLMENİN ZORLUĞUNU YAŞIYORUZ

Sarıbay, Özgür basından söz edebilmenin zorluğunu yaşıyoruz

CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, düşünceyi açıklama özgürlüğünün etkili araçlarından biri olan basının, demokratik rejimin yaşamsal kurumlarından biri olduğunu kaydetti.

24 Temmuz 2017 Pazartesi 21:43 Siyaset
BASININ ÖZGÜR VE YANSIZ KONUMU KORUNMALI
Basının toplum adına üstlendiği görevlerini yerine getirebilmesinin vazgeçilmez koşulunun, basın özgürlüğü olduğunu vurgulayan Sarıbay, "Basının özgür ve yansız olmadığı bir ülkede demokrasi ve insan haklarından söz etmek olanaklı değildir. Basının, toplumun çıkarlarını gözeten ve özgürlüklerin gelişmesine katkıda bulunan bir güç olarak özgür ve yansız konumu her koşulda korunmalıdır" dedi.

TEPKİSİNİ DİLE GETİREBİLMELİ 
Haber alma ve yayma özgürlüğünün etkili aracı olan, farklı görüşlerin seslendirilmesine olanak sağlayan basın, uzlaşma ve özgürlükler rejimi demokrasinin temel kurumlarından biridir diyen Sarıbay, “Doğru ve yansız haberlerle bilgilendirilen kamuoyunun, dünya ve ülke sorunlarına duyarlı olması, geleceğe ilişkin kararlarda söz hakkının bulunması, özgür bir ortamda tepkisini dile getirebilmesi demokrasiye işlerlik kazandırır. Bu yönüyle yansız ve özgür basın, demokrasinin sağlıklı temeller üzerinde yükselmesinde vazgeçilmez öğedir” diye konuştu. 

BURUKLUK YAŞIYORUZ 
Günümüzde tutuklu onlarca gazetecimiz varken, özgür basından söz edebilmenin zorluğu ve bayram olarak kutlayamamanın burukluğu içerisindeyiz diyerek sözlerine devam eden Sarıbay, “Değerli basınımızın, Cumhuriyet'in temel niteliklerinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunmasında, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de sorumluluklarını bilinçli biçimde yerine getireceğinden kuşku duymuyor ve basın özgür olana ve ülkece adalete kavuşana kadar, mesleğini onuruyla yapan tüm gazetecilerle beraber demokrasi için mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi. 

BASININ SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİNİ UMUT EDİYORUZ 
Görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm basın çalışanlarını saygıyla anıyor diyen Sarıbay, “ Basınımızın sorunlarının bir an önce çözülmesini umut ediyoruz. Basınımıza, özgür, ilkeli ve yansız bir anlayışla sürdüreceğine inandığım çalışmalarında başarılar, basın dünyamızın değerli çalışanlarına esenlikler diliyorum” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

KİHMED: Olay İmam Hatip'te gerçekleşmedi

KİHMED: Olay İmam Hatip'te gerçekleşmedi