25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,18 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

KADINLARDAN “MÜFTÜ NİKÂHINA” TEPKİ: ÇOCUK İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRILIYOR

Kadınlardan “müftü nikâhına” tepki: Çocuk istismarı meşrulaştırılıyor

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle il ve ilçe müftülüklerine verilen nikah yetkisi kadınların tepkisine neden oldu. Düzenlemeyi reddeden kadınlar, düzenlemenin çocuk istismarını meşrulaştırmak için atılmış bir adım olarak görüyor.

28 Temmuz 2017 Cuma 00:44 Siyaset

Caner Aktan

Önceki gün Meclise sunan bir tasarı kadın örgütlerini ayağa kaldırdı. Tüm Türkiye’de tepkiyle karşılanan düzenlemeye Kocaeli’de de tepki vardı. İzmit’te Belediye İşhanı önünde toplanan Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar müftülüklere verilen nikah kıyma yetkisi ile ilgili düzenlemeyi protesto etti. Açıklama sırasından yoldan geçen vatandaşlar da Kocaeli Kadın Platformu üyelerine destek verdi.


LAİKLİK VURGUSU
Düzenlemeye göre evlendirme yetkisine sahip olan kurum ve kişiler arasında il ve ilçe müftülükleri de eklendi. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Hizmet gibi görünen gerekçelerle takdim edilen müftülük nikahının resmileşmesi laik devlet ilkesini bir kez daha tehdit etmektedir. Amaç, medeni kanunun düzenlediği alanları dini kurallara dayanan bir sisteme dönüştürmektedir. 

ÇOCUK İSTİSMARI
AKP iktidarı süresince toplumsal cinsiyet algısı giderek geleneksel, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışta derinleştiriliyor. Evlilik yaşı dinsel anlayış temelinde küçültülmeye ve çocuk yaşta evlilikler yoluyla çocuk istismarı meşru gösterilmeye çalışılıyor.

YÜZDE 700 ARTTI
Bugün açıklanan 2016 Çocuk İstismarı Raporu’na göre son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı. Ama aynı dönemde çocuk istismarı vakalarında “iyi hal ve saygın tutum indirimi” rutin uygulama halini aldı.

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
Bu düzenleme aynı zamanda kız çocuklarının eğitim hayatından koparılıp zorla evlendirmesinin önünün açılmasıdır. Bunun anlamı “nikah” adı altında çocuk istismarının meşrulaştırılmasıdır! Kadınlar mücadele ettiği kazanımlardan geri adım atmayacaklar. Yaşamımız ve geleceğimiz için laikliği ve eşitliği kazanacağız!

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İzmit'te kahvehane kurşunlandı

İzmit'te kahvehane kurşunlandı