22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,967 TL
  • 4,659 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

İL YÜRÜTME KOMİSYONU TOPLANDI

İl yürütme komisyonu toplandı

Eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi ve azaltılması strateji – eylem planı il yürütme komisyonu toplantısı Valilik binasında bulunan 4 nolu toplantı salonunda gerçekleştirildi

09 Kasım 2016 Çarşamba 15:36 Siyaset

İl yürütme komisyonu toplantısına Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan başkanlık yaptı. Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Eğitim Ortamlarında Şiddetin Önlenmesi ve Azaltılması Strateji ve Eylem Planı”nın sunumu gerçekleştirildi. 


ERDOĞAN: ÖNEMLİ BİR KONU
Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan şiddetin bir anlamda ele alınması gerektiğini belirterek,” Bilgilendirme, değerlendirme ve bir eylem planı hazırlayacağız. Toplumun tüm kurumlarını ilgilendiren önemli bir konu. Duyarlılık seviyesi yüksek bir konu. Şiddet geniş anlam verilmesi gereken bir kavram. Çocuklarımızın eğitim ortamlarında karşılaşabilecekleri, ruhsal, psikolojik olarak geniş anlamlı olarak şiddeti ele almalıyız. Yılın tamamında gündemimizde olması gereken bir konu. Bu konuyu tekrar bir konuşalım. Çocuklarımızın daha sağlıklı yetişebilmesi için neler yapabiliriz bunları görüşelim istedik” dedi.


18 MİLYON ÖĞRENCİ 
Toplantıda yapılan sunumda, göç alan bölgelerde çocuğa şiddet oranlarının arttığı belirtilirken öğrencilerin televizyonda gördükleri kahramanları kendine model seçtikleri ve baskının çocukları psikolojik problemlere ittiği ifade edildi. Sunumda ülkemizde 18 milyon öğrencinin bulunduğu ve 24 milyon çocuk nüfusu olduğu vurgulandı. Güvenli okul projesinin desteklenmesinin gerektiği belirtildi.


REHBER ÖĞRETMENLERE EĞİTİM VERİLDİ
Toplantıda il genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilerek, rehber öğretmenlere Siber zorbalık eğitimi, ihmal ve istismar eğitimi, sanal zorbalık eğitimi, çözüm odaklı kısa süreli danışma eğitimi, madde bağımlılığı eğitimi, anne baba eğitimleri, sosyal yaşama uyum eğitimleri verildiği ve okullarda öğrenci meclisi şiddet komisyonları oluşturulduğu ifade edildi. Toplantıda Kocaeli Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 2 Mart-23 Mayıs 2016 tarihleri arasında 40 yetişkin, 823 öğrenci,28 veli, 10 öğretmene madde bağımlılığı ve zararları konulu eğitim çalışması düzenlendiği de açıklandı. 


EYLEM PLANI
Toplantının sonunda oluşturulan eylem planında okullarda çalışma ekiplerinin oluşturulması, psikolojik danışmanlardan oluşturulan çalışma ekipleri tarafından öğrencilere, velilere ve yöneticilere yönelik destek faaliyetlerinin düzenlenmesi, şiddet, risk etmenleri ile ilgili yerel basın organları tarafından kamuoyunun bilgilendirilmesi ve okul yöneticilerini, öğretmenleri bilgilendirmek amacıyla hizmet içi eğitimler düzenlenmesine karar verildi.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Karaosmanoğlu: Saygı ve sevgiyle anıyoruz

Karaosmanoğlu: Saygı ve sevgiyle anıyoruz