23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,921 TL
  • 4,650 TL
  • 162,95 TL
  • 104.859
KOCAELİ 28°

EMEP KOCAELİ: İKTİDAR DEMOKRASİYİ KATLEDEN OPERASYONLARA SON VERMELİDİR!

EMEP Kocaeli: İktidar Demokrasiyi Katleden Operasyonlara Son Vermelidir!

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, yaptığı yazılı açıklamada, "HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la birlikte 10 HDP’li vekilin zorla gözaltına alınmaları demokrasi adına kabul edilebilir değildir" dedi.

04 Kasım 2016 Cuma 12:31 Siyaset

Yaşananları demokrasiye indirilen bir darbe olarak nitelendirilen EMEP İl Başkanı Arzu Erkan açıklamasının satır başları şöyle: "Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediye başkanlarının ardından parti başkanları da dahil milletvekillerinin gözaltına alınmaları, demokrasiden geriye fazla bir şey kalmadığının yeni bir göstergesidir.


Radyo-TV kanallarından gazete, politika ve kültür dergilerine kadar uzanan kapatma kararlarıyla basın özgürlüğüne sınır üzerine sınır konulmasının ardından vekil gözaltıları demokrasiye indirilmiş bir darbe niteliğindedir. Öyle ki, vekillerin serbestçe konuşup düşüncelerini ifade edemedikleri; Kocaeli’ne girmelerinin engellenmesinde ya da son gözaltılarda olduğu gibi siyasal faaliyetlerinin engellendiği koşullarda temsilcileri oldukları “sıradan yurttaşlar” durumundaki seçmenlerinin ifade, toplantı-gösteri, örgütlenme ve siyaset yapma özgürlüklerini kullanmalarının düşünülemeyeceği açıktır.


"BU GİDİŞAT DURMALI"
Dokunulmaz olmaları gereken vekillere dokunulduğunda, seçmenlere ve haklarına çoktan dokunulur olduğu ve olacağı herhalde tartışma götürmez. Nitekim, açıkça tek adam-tek parti diktatörlüğünün kuruluşunun dayatıldığı, AKP ile MHP’nin devletin biçim değişikliğinin pazarlıklarını yaptıkları günümüzde içeride ve dışarıda savaş politikalarıyla yükseltilen dincilik ve şovenizm ortamında hakları yok sayılarak baskı altına alınan yurttaşlar demokratik haklarını kullanamaz kılınmaktadırlar.


Bu gidişat durmalı, halka haksızlık ve hukuksuzluğun dayatılmasından vazgeçilmelidir. İktidarın izlediği bu siyasetin halkta sonuçları çok ağır olan bir bölünme yarattığı çok açıktır. Muhalefetsiz, tekçi siyasetin baskılarla yürütülmesindeki çıkmaz da bundandır.


"DEMOKRASİYİ KAZANMAK İÇİN BİRLİK"
Halka, hepimize, tüm demokrasi yanlısı, barışsever, hak ve hukuk isteyen, emeğine ve özgürlüklerine sahip çıkan herkese düşen, OHAL’in kalıcılaştırılarak tekçiliğin dayatılmasını püskürtmek üzere el ele vermek ve birlikte mücadele etmektir. Gün demokrasiyi kazanmak için birlik günüdür.


Baskılarla, yasaklarla toplumu sindireceğini düşünenlere yanıldıklarını göstermemiz, tüm demokrasi güçleri olarak en acil görevimizdir.


Gözaltındaki milletvekilleri derhal serbest bırakılmalı; demokratik hak ve özgürlüklere, hukuka saygı gösterilmelidir!"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Hayvan dostları yardım eli bekliyor

Hayvan dostları yardım eli bekliyor