18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

EMEP: GREV YASAKLARI KABUL EDİLEMEZ

EMEP: Grev yasakları kabul edilemez

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, grev yasaklamaları ile ilgili açıklama yaptı.

19 Ocak 2017 Perşembe 12:54 Siyaset

Bursa'da önceki gün Birleşik Metal-İş Sendikası'nda örgütlü olan Asil Çelik işçilerinin grevi Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı. Yaşananlar sonrası Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan tarafından yapılan açıklamada, "İşçilere grev yasakları ve saldırılara karşı haklı, meşru ve fiili mücadeleden başka bir yol kalmamıştır" denildi. 


EMEP İl Başkanı Arzu Erkan imzalı açıklama şöyle:

"Bursa'da faaliyet gösteren Asil Çelik fabrikasında bugün başlayacağı duyurulan grev Bakanlar Kurulu tarafından 'milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü' gerekçesiyle yasaklandı.


'İŞÇİLER İNSANCA YAŞAYACAK BİR ÜCRET İSTİYOR'

AKP iktidarı döneminde tekstilden, metale, lastikten, hizmete bir çok işkolunda grev benzer gerekçelerle yasaklanmıştı. Bu tutumla açıkça ülkenin milli güvenliği patronların "çıkarlarıyla" eşitlenmiştir. Teşvik, vergi affı gibi kaynaklarla patronların önlerine kırmızı halı serilirken işçiye grev yasağı getirilmektedir. Bu grev yasağı, ne ilk oldu, ne de son olacak. Yapılan bu grev yasağı asla kabul edilemez, karar geri alınmalı ve işçilerin grev hakkı yeniden teslim edilmelidir. AKP hükümeti yıllardır işçilerin biriken tüm ekonomik sosyal sorunlarını, grevi yasaklayarak bir kez daha işçilerin sırtına yıkmak istemektedir. Grev yasağıyla, işçiler tümden sermaye karşısında savunmasız ve güvencesiz bırakılmaktadır. Dolar rekor kırıyor, iğneden ipliğe temel tüketim mallarına zam üstüne zam geliyor, işçilerin alım gücü düşüyor. İşçiler insanca yaşanacak ücret ve çalışma koşulları için beklemekteyken bu grev yasağı geldi. Sırtını hükümete yaslayan sermaye, OHAL koşullarında işçileri tehdit ederek grevleri yasaklatacaklarını ifade ediyorlardı.


Hükümet bunu bir kez daha doğrulamış oldu. OHAL işçilerin grevlerinin yasaklanmasının dayanağı haline geldi. Sermaye ve hükümet kol kola girerek saldırılarını artıracaktır.


'GREV YASAĞINA KARŞI MÜCADELE ETMELİYİZ'

İşçilere grev yasakları ve saldırılara karşı haklı, meşru ve fiili mücadeleden başka bir yol kalmamıştır. Bakanlar kurulunun kararı açıkça patronları ve sermayenin çıkarlarını korumak için grev yasağı getirdiği tartışılmazdır. Bu grev yasağına karşı mücadele etmeden, gelecek grevlerin yasaklanmasını engelleyemeyiz. Hükümetin ve kapitalistlerin grev yasaklarını aşmak için, grev hakkını fiilen kullanmaktan başka seçenek kalmamıştır. Bu saldırılar işçilerin birliğiyle ve mücadelesiyle püskürtülebilir.

Bu anlayışla birlik ve mücadeleye!"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

2 kişi öldüren uzman çavuş hala aranıyor

2 kişi öldüren uzman çavuş hala aranıyor