18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

BELEDİYELERİN 3 MİLYAR 785 MİLYON TL BÜTÇESİ ONAYLANDI

Belediyelerin 3 milyar 785 milyon TL bütçesi onaylandı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapıldı.

16 Aralık 2016 Cuma 12:06 Siyaset

Büyükşehir Belediyesi’nin aralık ayı olan meclis toplantısı Fuariçi’nde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapıldı. 133 gündem maddesinin tartışıldığı meclise Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık etti. İstanbul’daki saldırıda hayatını kaybedenleri anarak konuşmasına başlayan Karaosmanoğlu, milli birlik ve beraberliğe dikkat çekti. Karaosmanoğlu, “Bu noktada yapabileceğimiz en önemli şey birlik olmak ve düşünce farklılıklarımız yüzünden birbirimizle savaşmamak” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyar 100 milyon liralık tahmini bütçesi görüşüldü.  okunan bütçe daha sonra oylandı ve AKP’lilerin oyu, muhalefetin ret oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi. Sonrasında ilçe belediyelerinin bütçeleri tek tek ayrıntısız olarak okunarak oylandı. Muhalefetin şerh koyduğu ilçe bütçeleri de oy çokluğu ile meclisten geçti.

 

GÖZYAŞI DÖKTÜM

Haberleri izlerken gözyaşı döktüğünü ve son derece üzüldüğünü dile getiren Karaosmanoğlu, “Bu dünyada dökülen kanların bir çoğu din ve mezhep çatışmasından çıkıyor. Gerginliği, kini, düşmanlığı, kini artırmak için Siyonistler bütün sermayelerini kullanıyorlar. Bunun ilacı hepimizin kabul edeceği gibi kardeşliğimizdir. Hepimizin görüş ayrılığı olur. Dünyada ne kadar insan varsa o kadar düşünce, zeka duygu var” diye konuştu.

 

KARDEŞLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

“Dünyada hiçbir insanın parmak izi bile birbirine uymazken, düşünceler nasıl birbirine uyabilir?” diyen Karaosmanoğlu, “Biz farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. Bunlar bizim zenginliğimizdir. Ama ne zamanki batı ırkçılığı tetikledi o zamandan sonra huzursuzluklar başladı. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları bu toprakları bize emanet bıraktılar, biz de üstümüze düşeni yaparak sonraki kuşaklara aktaracağız. Kardeşliğe birlikteliğe çok ihtiyacımız var” şekliden konuştu.

 

CHP SALDIRIYI KINADI

CHP Meclis üyesi Nihat Değer, insanlık dışı bir olayla karşılaştığımızı belirterek, “ Bunu kınıyoruz. 15 Temmuz darbe sürecinden sonra terör eylemleri devam ediyor. En son 44 şehit vardı. Bu konuda siyaseten farklı düşünebiliriz. Fakat bu eylemlerde tek vücut olmalıyız. Hala Yenikapı ruhunu taşıdığımızı belirtmek istiyorum” dedi. 

 

OKUL ÖNLERİNE ÖNLEM

Karaosmanoğlu Büyükşehir Belediyesi’nin trafik konusunda yetkisi olmadığını belirterek, “Zabıta vererek iş birliği yapılmaktadır. Belediye başkanı arkadaşlarımız okul önlerinde trafik konusunda gereken adımları atsınlar. Gereken desteği veririz. Okul aile birlikleriyle iş birliği yapılabilir. Tedbir alınması noktasında seferberlik edebiliriz. Bizler elimizden gelen desteği vereceğiz. Zabıtaları okulların önüne koyabiliriz. Tedbir almada yardımcı olabiliriz” dedi.

 

ÜLKEMİZDE SIKITILI SÜREÇ

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Büyükşehir Belediyesi 2015-2019 Stratejik Planı’nın Güncellenmesi raporuna CHP şerh koyarken, ilgili gündem maddesi AKP’nin oylarıyla meclisten geçti. Büyükşehir Belediyesi 2017 Mali Yılı Performans, 2017 Mali Yılı Bütçesi ile ilçe belediyelerin mali yılı bütçeleri üzerinden ortak söz alındı. CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal, belediyenin denetlenmesi gerektiğini belirterek, ülkemiz de sıkıntılı süreç vardır. Birde tramvay projesinin olması ile esnaf daha fazla dara düşmüştür” ifadelerini kullandı.

 

OTOPARK SORUNU

KBB Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, tramvay için 50 gün sonra deneme sürüşleri başlayacağını belirterek, “Alt yapı çalışmaları bitmek üzeredir” dedi. Tekrar söz alan Uysal, otopark konusunda gereken adımların söyleyerek, “Ulaşım noktasında ciddi sıkıntı yaşanıyor. parklanma her şeyi etkilemektedir” dedi. Başkan Karaosmanoğlu “Esnaf parklanmadan şikayetçi değil. Bu parklanma esnaftan görmüş alınarak yapılmaktadır” dedi. Genel Sekreter Büyükakın “Cumhuriyet Caddesi’nde düzensiz parklanma olmaktadır. Para kazanmak için parkomat yapılmıyor. Trafiğin düzenlenmesi için yapılıyor. Araçlar gelişi güzel bırakılmaktadır. Bunun engellemek hedeftir” şeklinde konuştu.  

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Sesimi duyan var mı?

Sesimi duyan var mı?