20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,895 TL
  • 4,594 TL
  • 161,58 TL
  • 106.126
KOCAELİ 28°

ATATÜRK'Ü ANLAMAK İÇİN BU HABERİ OKUYUN

ATATÜRK'Ü ANLAMAK İÇİN BU HABERİ OKUYUN

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı yayınladığı kararnameyle, bundan sonra kadınların da ehliyet alarak araç sürmesine imkân tanınacağını duyurdu.

27 Eylül 2017 Çarşamba 11:11 Siyaset
 Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Kral Selman bin Abdulaziz imzalı kararnameyle "kadınların araç sürmesi önündeki yasal engelin kaldırıldığı" belirtildi. Kararnamede, kadınların araç kullanmalarının birçok fayda barındıracağı belirtilerek bu konuda yaşanan sorunların giderilmesine karar verildiği ifade edildi.

KADINLARIN ARAÇ SÜRMESİNE İZİN VERİDLİ
Üst Düzey Alimler Kurulu üyelerinin çoğunun onayının alındığı ve bu değişiklik yapıldıktan sonra dini konularda herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağı kaydedilen kararnamede, İçişleri, Maliye, Çalışma ve Sosyal Kalkınma bakanlıklarından 30 gün içinde çalışmalarını Bakanlar Kurulu'na sunmaları talep edildi. İlgili bakanlıkların yapacağı çalışmalar ve gerekli yasal değişikliklerin tamamlanmasının ardından 23 Haziran 2018'den itibaren kadınların da ehliyet alarak araç kullanabileceği açıklandı. Dünyada kadınların araç sürmesinin yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan'da, Üst Düzey Alimler Kurulu tarafından "Kadınların araç sürmesi haramdır" şeklinde verilen fetvadan dolayı yasal değişiklik yapılamıyordu. Kurul Başkanı Abdulaziz bin Baz ve diğer bir çok din adamı kadınların araç kullanması için "haram" fetvası verirken, Şeyh Abdulaziz el-Şeyh gibi bazı din adamları ise verilen bu fetvayı eleştiriliyor ve kadınların da araç sürebileceğini ifade ediyor. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk işlerinden biri de kadını sosyal ve siyasal hayat sokmak oldu. Pek çok Avrupa devletinden önce bile Türkiye’de kadın haklarına yönelik çok öneli kazanımlar yaşanmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

“GÖLCÜK SİYASİ TARİHİNİN EN GÜZEL KONGRESİNİ YAPTIK”

“GÖLCÜK SİYASİ TARİHİNİN EN GÜZEL KONGRESİNİ YAPTIK”