21 Kasım 2017 Salı

  • 3,955 TL
  • 4,641 TL
  • 162,81 TL
  • 105.347
KOCAELİ 28°

AKŞENER'İN PARTİSİNDE PROGRAM KRİZİ

AKŞENER'İN PARTİSİNDE PROGRAM KRİZİ

Meral Akşener’in ay ortasında kuruluşunu ilan etmesi beklenen partisinin ortaya çıkan program taslağı, yeni partinin önde gelen isimleri arasında krize neden oldu.

08 Ekim 2017 Pazar 13:07 Siyaset
Kurucular Kurulu’ndaki kimi isimlerin, HDP ile diyaloğun “sivil siyaset ile konuşmak” ifadesiyle savunulduğu taslak programa itiraz ettiği anlaşıldı.

Yeni partinin Kurucular Kurulu’na dağıtıldığı belirtilen program ve tüzük taslağı kuruluş aşamasındaki parti içinde tartışmaya sebep oldu. Partinin bazı önde gelen isimleri, basına da sızan taslakta yer alan “Kürt meselesinin çözümü” ile ilgili getirilen önerilere sert tepki oluşturdu.

Meral Akşener’le görüşen bu isimlerden bazılarının taslakta HDP ile diyalog kurulmasını öneren ve sorunu “Kürt meselesi” olarak tanımlayan ifadelere itiraz ettikleri söylendi. Taslak programda, terör örgütlerine karşı mücadelenin BM, AGİT ve NATO’yla işbirliği ve koordinasyon içinde yürütüleceği belirtilerek, “Partimiz, sadece polisiye tedbirlerle ya da sadece müzakereye dayalı tek taraflı bir çözümün kalıcı bir başarı ve barış getirmeyeceğine inanmaktadır. Üçüncü bir yaklaşıma ihtiyacımız vardır. Biz, teröristle mücadele ederken sivil siyasetle konuşmayı ve bölge halkıyla kucaklaşmayı, etkili ve kalıcı çözümün temel ilkeleri olarak kabul ediyoruz” sözleri söylendi.

Kurucu üyelerden gelen itirazlar üzerine taslağın henüz son şeklini almadığı belirtildi. Akşener’in taslak metninin nihai metin olmadığını, üzerinde çalışıldıktan sonra son şeklini alacağını, sıkıntı yaratan bazı ifadelerin taslaktan çıkartılabileceğini söyleyerek tepkileri yatıştırmaya çalıştığı anlaşıldı.

EKİPLEŞMELER BAŞLADI

Yeni partinin içinde tüzük ve program yazımı aşamasında ekipleşmeler de olduğu görüldü. Parti içinde ilk ekipleşme HDP ile diyaloğu sivil siyaset adı altında meşrulaştırmaya çalışanlarla, HDP’yi PKK’nın uzantısı bir parti olarak gören ekipler arasında meydana geldi. Bu iki ekip, şimdiden partinin tüzük ve programının yazımında, daha sonra da örgütlenmesinde söz sahibi olabilmek, partinin Kurucular Kurulu’nda ve ilk yönetiminde ağırlık elde etmek için kıyasıya mücadele ettiği belirtildi.

TASLAĞIN PROGRAMLA İLGİSİ YOK

AKŞENER’in partisine katılaması beklenen eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, ortaya çıkan programa itiraz etti. Halaçoğlu şu sözleri söyledi: “Yeni kurulmakta olan partimizin Güneydoğu ile ilgili parti programı olduğu iddia edilen bir metin ortalıkta dolaşmakta. Bu metnin parti programımızla hiçbir ilgisi yoktur. Herkes 25 Ekim’de gerçek metni görecektir. Belli ki birileri yeni partiyi daha kurulmadan yıpratma peşinde."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Şehit annesi kansere yenik düştü

Şehit annesi kansere yenik düştü