23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,924 TL
  • 4,644 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

ÇEKER: SAĞLIK SEKTÖRÜNDEKİ TERÖRE SON VERİLMELİ

Çeker: Sağlık sektöründeki teröre son verilmeli

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker "Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde 4. Katta Göğüs Hastalıkları Servisinde hastanın tedavisi ile meşgulken Hemşire F.G.T sudan bahane ile hasta yakını tarafından darp edilmiştir. Kendisine fiili saldırı girişiminde bulunulduğu gibi sözlü şiddet de uygulanmıştır" dedi.

16 Mart 2017 Perşembe 14:48 Sağlık

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında sağlık sektöründe yaşanan teröre son verilmesi gerektiğini söyledi. Çeker "Sağlık çalışanlarının şiddete uğramadığı bir gün bile yoktur. Her gün ülkemizin her köşesinden ve Kocaeli'ndeki sağlık kuruluşlarında özveri ile görev yapan sağlık çalışanlarının darp edildiği veya sözlü şiddete uğradığı haberlerini alıyoruz, televizyonlardan hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan saldırıları dehşete düşerek izliyoruz" dedi.

 

HEMŞİRE DARP EDİLDİ

Şiddetin önüne geçilmesi için gayret sarf edilmesi ve gerekli tedbirler ve önlemler alınması gerekirken, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar uygulamış oldukları şiddetin yanlarına kar kaldığı hiçbir kamusal yaptırımın uygulanmadığı, göstermelik cezaların verildiği, verilen cezalarda hükmün açıklanması geriye bırakıldığı için verilen cezalar bir anlam ifade etmemektedir diyen Çeker "Bu nedenle bazı şahıslar sağlık çalışanına şiddeti rutinleştirmiş belli aralıklarla sağlık çalışanlarına şiddet uygulamayı kendine vazife edinmiştir. Böylesine bir olayın son örneği de 13 Mart tarihinde Saat 10.15 de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde 4. Katta Göğüs Hastalıkları Servisinde hastanın tedavisi ile meşgulken Hemşire F.G.T sudan bahane ile hasta yakını tarafından darp edilmiştir.  Kendisine fiili saldırı girişiminde bulunulduğu gibi sözlü şiddet de uygulanmıştır" açıklamasında bulundu.

 

CAN GÜVENLİĞİ YOK 

Hemşire F.G.T ye geçmiş olsun diyor, şiddet olayını kınıyoruz diyen Sendika Başkanı Çeker "Halkımıza şifa dağıtma, acı ve sızılarını dindirmek için gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların yüksek miktarda para cezalarına çarptırılması, uzun süre kamu hizmetlerinden mahrum bırakılması ve ağır hapis cezalarına çarptırılmaları için yasal düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmelidir. Ancak bu şekilde sağlık sektöründeki teröre son verilebilir. Buradan yetkililere de bir çağrıda bulunarak sağlık personeline sahip çıkın diyoruz. Çünkü şiddetin artık insan yaşamına kast eden saldırıya dönüşmeye başladığı hastanelerde bir kez daha görülmüştür ki, personel can güvenliğinden yoksun bir şekilde vatandaşa sağlık hizmeti verilmektedir" ifadelerini kullandı.

 

GÜVENLİK SAĞLANAMAZ

Artık herkes şapkasını önüne koyup bu sorunun çözümü için bir adım atmalıdır diyen Çeker "Bir an önce sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir ortamda görev yapmak tüm sağlık çalışanlarının hakkıdır. Yöneticiler bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek ve bu saldırıları engellemek için gerekli önlem ve tedbirleri almalıdırlar. İlimizdeki diğer hastaneler gibi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde güvenlik zafiyeti vardır. Güvenlik görevlileri yeterli değildir. Anadolu da bir kasaba büyüklüğünde olan hastanenin 24 saat güvenliğini 50-60 güvenlik görevlisi ile sağlanamaz" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İktidar açılış bayramlarında vatandaş ayakta zor duruyor

İktidar açılış bayramlarında vatandaş ayakta zor duruyor