21 Kasım 2017 Salı

  • 3,957 TL
  • 4,642 TL
  • 162,49 TL
  • 104.090
KOCAELİ 28°

ZAZA-DER KURULUYOR

ZAZA-DER KURULUYOR

Kocaeli Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, Zazaca dilinin unutulmaması için Kocaeli’de ZAZA-Der’in kurulacağını söyledi

30 Temmuz 2017 Pazar 12:31 Kent Haberleri
Kocaeli Bingöllüler Derneği tarafından Seka Sahil Restoran’da düzenlenen basın açıklamasıyaptı. Zazaca dilinin unutulmaması ve yaşatılması için çalışmalar yapılacağı açıllandı. Zazacanın ayrı bir dil  olduğunu ifade eden Bingöllüler Dernek Başkanı Ali Değirmenci, “Yapılacak çalışmalar çerçevesinde Kocaeli’nde ZAZA-DER’in kurulması için çalışmalara başladık” dedi. Basın açıklamasına Değirmencinin yanı sıra ZAZA-DER  Genel Başkanı Murat Bukan ve dernek üyeleri katılım gösterdi. Değirmenci, bende bir Zazayım ve Bingöllüyüm ifadesini kullarak“ Zazacanın unutulmaması için federasyona yapılmasına gidilmesi düşünüyoruz. Dilimizin unutulmaması için dilimizin geliştirmemiz gerekiyor. Ülkemizde ve dünya’da birçok unutulma aşmasında. Bizler bu dilleri evimizde, sokakta konuşmuyoruz. Kentimizde  Urfa, Diyarbakır, Bingöl gibi illerden olan Zaza sayısı çok fazla bu anlamada Zazaca dilinin unutulmaması için bizde Kocaeli Bingöllüler Derneği olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.
 
“OKULLARDA EĞİTİM VERİLMELİ”
ZAZA-Der  Genel Başkanı Murat Bukan “ Zazaca dili maalesef  yok olmakla karşı karşı karşıya. Zazacanın unutulmaması için okullarda eğitim verilmeli. Türkiye genelinde yaklaşık 10 Milyon’u bulan  Zazaların bir televizyon kanalı olmaması bizleri üzüyor. Aynı zamanda birçok siyasi partinin Zazacayı Kürtçenin bir lehçesi olarak görülmesi kabul edilemez. Zazalar yıllardır bayrağına vatanına bağlı olmuştur olmaya da devam edecektir. Bu anlamada Zazaların haklarını ve hukuklarını korumaya devam edeceğiz. Kocaeli’de de ZAZA-DER’in kurulması için mücadele edeceğiz.  Anayasa Zazaca’nın bir dil olarak kabul edilmesi, televizyon kanalı açılması ve Zazacanın Kürtçenin bir lehçesi olarak adlandırılmaktan çıkarılmasını talep ediyorum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İşte mavi bayraklı denızlerımız !!!

İşte mavi bayraklı denızlerımız !!!