23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,918 TL
  • 4,646 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

TARİHİMİZE BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKACAĞIZ?

Tarihimize böyle mi sahip çıkacağız?

1884 yılında Gebze Eskihisar sahilinde Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan tarihi köşk şimdilerde neredeyse kendi kaderine terkedilmiş durumda.

31 Ocak 2017 Salı 19:15 Kent Haberleri

1884 yılında Gebze Eskihisar sahilinde Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan tarihi köşk şimdilerde neredeyse kendi kaderine terkedilmiş durumda.

 

Geçtiğimiz yıllarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek tekrar turizme kazandırılan bu tarihi köşk şimdilerde bakımsızlıktan dolayı bir hayli yıpranmış durumda. 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başta olmakla kent yöneticileri yıllarca sanayinin gölgesinde kalan Kocaeli´nin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkılmadığını belirterek, bu değerleri ortaya çıkarıp, doğal güzellikleri tanıtarak, Kocaeli turizmini uluslararası arenada daha etkin bir yere getirmeyi hedeflediklerini söylüyorlar. 

 

Artık turizm kenti olarak da anıldığını iddia eden yöneticiler maalesef şimdilerde Osman Hamdi Bey Evi'ni unutmuşa benziyorlar ki bu yapı oldukça yıpranmış ve tahrip olmuş durumda. 

 

Sevgili yöneticilerimiz, bizler tarihimize böyle mi sahip çıkacağız?

 

OSMAN HAMDİ BEY KİMDİR?

Büyük, Türk Müzecisi ve ressamı Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından Gebze-Eskihisar Köyü'nde, 1884 yılında Köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat olarak yaptırılmıştır. Planları kendisi tarafından çizilen ve Fransız Mimarisinden etkilenen köşkün yapı malzemelerinin bir çoğu yurtdışından getirilmiştir. Giriş katındaki ahşap kapıların tablalarına yaptığı çiçek resimlerinin her biri tabloları değerindedir. Osman Hamdi Bey 26 yıl boyunca yaz aylarını geçirdiği köşkte en ünlü tablolarını çizmiştir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Reina saldırısıyla ilgili flaş gelişme!..

Reina saldırısıyla ilgili flaş gelişme!..