22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,943 TL
  • 4,651 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

SÜT ÜRETİCİLERİNE SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ

Süt üreticilerine soğuk zincir desteği

Türkiye’de kırsal kalkınmaya model olan Büyükşehir Belediyesi, “üretene destek” projelerine bir yenisini daha ekliyor

05 Mayıs 2017 Cuma 11:45 Kent Haberleri

İnsanlar için önemli bir besin kaynağı olan sütün üretimi, hijyenik koşullarda işlenmesi ve saklanması gerekiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilimizde üretilen sütün, hijyenik koşullarda kalite standartlarını koruyacak şekilde süt işleme tesislerine ulaşmasını sağlamak ve toplum sağlığına hizmet etmek amacıyla süt hayvancılığı tesislerine sabit süt soğutma tankı hibe destek projesi gerçekleştiriyor.

100 ADET YÜZDE ELLİ HİBELİ SOĞUTMA TANKI
Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği hizmetler ile tarım ve hayvancılığa destek olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda çiğ sütün sağımdan sonra soğuk zincirinin sağlanması amacı ile hayvancılık işletmelerine 100 adet yüzde elli hibeli soğutma tankı temini yapacak. Başvuruların alınmaya başladığı hizmetten 200 litre ve üstü süt sağımı yapan hayvancılık işletmeleri başvurabiliyor. Başvurular 12 Mayıs’a kadar Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Daire Başkanlığına bizzat gelerek yapabiliyor. Başvurular için 0 262 318 10 00 /  0234 numarasından bilgi alınabiliyor.

 

“SOĞUTMA TANKI ZORUNLU OLACAK”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “çiğ sütün arzına dair” tebliğ, 27 Nisan 2017 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde “çiğ süt, sağımdan hemen sonra 4 derecenin altındaki sıcaklıklara soğutulur ve nakil sırasındaki sıcaklığı 4 dereceyi geçemez.” ifadesine göre sütünü perakende olarak pazarlamak isteyen üreticiler için süt soğutma tankı zorunlu olacak. Büyükşehir Belediyesinin Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın gerçekleştireceği süt soğutma tankları desteği ile hem üreticinin sütü soğuk zincire dahil olarak değer kazanacak hem de tüketiciye daha sağlıklı ürün sunulması sağlanacak.

 

HİJYENİK ÜRETİM İÇİN SOĞUTMA TANKI DESTEĞİ 
İlimizde 5 baş ve üzeri süt sığırı bulunan 1511 süt işletmesi ve 13 bin 706 baş sağmal sığır bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerdeki kalkınmanın can damarlarından birisi olan süt üreticiliğinin modern ve hijyenik koşullarda yapılmasını önemsiyor. Proje ile ilimizdeki süt üreticilerinin süt soğutma tankı ihtiyacı karşılanarak kaliteli ve hijyenik süt üretimine katkı sağlanması, işletmelerdeki ekonomik kayıpların azaltılması ve soğutulmuş çiğ süt ile üreticilerimizin gelir seviyelerinin artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda üreticilere toplamda 100 adet soğutma tankı hibe edilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

ÇALIŞAN HAKKINI NE ZAMAN KORUYACAKSINIZ MERAK EDİYORUZ?

ÇALIŞAN HAKKINI NE ZAMAN KORUYACAKSINIZ MERAK EDİYORUZ?