23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,918 TL
  • 4,632 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

LASTİK-İŞ PALMİYE KAUÇUK’TA BAŞARDI

Lastik-İş Palmiye Kauçuk’ta başardı

Lastik İş sendikası çalışmalarıyla, Palmiye Kauçuk ve Mamülleri Sanayi işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalandı

03 Şubat 2017 Cuma 10:44 Kent Haberleri

Lastik İş Sendikası’nın yaklaşık 8 ay önce örgütlenme çalışmalarına başladığı Kocaeli’de kurulu PALMİYE KAUÇUK VE MAMÜLLERİ SANAYİ TİC. A.Ş. işyerinde örgütlenme çalışmaları başarıyla tamamlanarak 1 Şubat 2017 tarihinde uzlaşma sağlandı ve toplu iş sözleşmesi imzalandı. Kocaeli’de kurulu ÖZKA LASTİK işyerine bağlı olarak faaliyet gösteren ve yaklaşık 500 işçinin çalıştığı PALMİYE KAUÇUK ’da işçiler sendikaya 2016 yılının 2.  yarısında üye olmaya başladılar ve sendika tarafından Çalışma Bakanlığı’na 2016 yılının Ağustos ayında yetki tespit başvurusu yapıldı. İşverenin yetki tespitine itiraz etmesiyle uzayan süreç üyelerin kararlı duruşu ve sendikanın yürüttüğü etkili mücadeleyle başarıya ulaştı.

 

İKRAMİYE VE SOSYAL YARDIMLARDA %30 ARTIŞ

1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi ile ücretlere 1. yıl ek olarak getirilen ikramiye ve diğer sosyal yardımlarla birlikte yaklaşık %30 artış yapılmış oldu.
Toplu iş sözleşmesi ile daha önce işyerinde var olmayan yeni ikramiye ve sosyal yardım ödemeleri getirildi ve fazla çalışma ücreti arttırıldı. Her ay işçilere, ücretlerine ek olarak 1 günlük yevmiye ödenmesi kararlaştırıldı.  Birçoğu daha önce olmayan ve sözleşme ile yeni getirilen ödemeler şöyle sıralanabilir; ikramiye, vardiya primi, yemek, evlenme, doğum, öğrenim, ölüm, yakacak yardımı, yıllık izin harçlığı, bayram harçlığı. Sosyal yardımların tümünün sözleşmenin 2. Yılında 12 aylık enflasyon oranında arttırılması kararlaştırıldı.

 

Yapılan toplu iş sözleşmesi ile işçilerin iş güvencesini sağlayacak hükümler geliştirildi. Toplu iş sözleşmesine işyerinde taşeron işçi çalıştırılmasını engelleyen hüküm konuldu. Ayrıca toplu iş sözleşmesinde yer alan bir başka düzenlemeye göre işyerinde kiralık işçi adıyla anılan özel istihdam bürolarına bağlı işçi çalıştırılması da engellenmiş bulunuyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Bu ürünlerde ÖTV sıfırlandı

Bu ürünlerde ÖTV sıfırlandı