21 Kasım 2017 Salı

  • 3,951 TL
  • 4,643 TL
  • 162,19 TL
  • 103.608
KOCAELİ 28°

KARTEPE’YE ALTIN GERDANLIK TELEFERİK PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

KARTEPE’YE ALTIN GERDANLIK TELEFERİK PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Kartepe’nin 50 yıllık hayali Teleferik Projesi hayata geçiyor. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan gereken bütün izinler alındı. Ağustos ayında ihaleye çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

29 Temmuz 2017 Cumartesi 10:11 Kent Haberleri
Kartepe’de 50 yıldır hayal edilen, konuşulan teleferik projesi Ağustos ayında ihale yapılarak hayata geçiriliyor. Göreve gelir gelmez Kartepe’lilerin hayallerini süsleyen Teleferik Projesi’ne önem veren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, gösterdiği emeğin karşılığını aldı. Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında ortaya konulan çalışmaların sonuna gelindiğini belirten Belediye Başkanı Üzülmez, ‘Kartepemiz için çok önemli bir proje hayata geçiyor’ değerlendirmesinde bulundu. 

AĞUSTOS AYINDA İHALE
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan gereken izinlerin alınması sonrasında Teleferik Projesi için Ağustos ayında ihaleye çıkılması planlanıyor. Teleferik Projesi’nin yer tespitinde Kartepe Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde,  Hikmetiye-Derbent / Kuzu Yayla Mesire Alanı hattına karar verilerek, en uygun teleferik sistemi seçildi. Proje ihale aşamasına gelinceye kadar birçok kurum ve kuruluştan projeyle ilgili görüşlerin alınmasında titizlikle çalışılarak ve zorlu aşamalardan sonra ihale aşamasına gelindi. 

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Teleferik Projesi, Hikmetiye-Derbent’ten Kuzu Yayla Mesire Alanı’na kadar 4960 metre uzunluğunda, çift yönlü üç halatlı, 90 kişilikli kabinlerden oluşacak. Kabinler 10 m/sn hızla yolcu taşımacılığı yapacak. Teleferik Projesi’nin yer alacağı bölgede turistik tesisler de kurulacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan gereken bütün izinler alınırken, Teleferik Projesinin işletme hakları 29 yıllığına ihaleye verilecek.

MİLYONLUK YATIRIM
Teleferik Projesi’nin Kartepe’ye ayrı bir değer katacağını belirten Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Yapılacak olan teleferik projesi Kartepe ilçemizin var olan vizyonunu daha ileri götürecektir. Milyon TL’lik yatırım ile ilçemizde turizmin gelişmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Yaz ve kış aylarında ki turizm ilçemizde daha canlı bir yaşamı beraberinde getirecektir. Göreve gelir gelmez Teleferik Projesi için büyük çaba sarf ettik. Bu çabalarımızın sonucunda ağustos ayında ihaleye çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

HASAN KANDAZ ADAY GÖSTERİLMİYOR

HASAN KANDAZ ADAY GÖSTERİLMİYOR