19 Kasım 2017 Pazar

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

İZMİT’TE BİR TARİH DAHA CAN BULUYOR

İZMİT’TE BİR TARİH DAHA CAN BULUYOR

İzmit’in tarihine sahip çıkmayı kendine görev kabul eden İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, bir tarihi binayı daha kurtarıyor.

24 Nisan 2017 Pazartesi 12:22 Kent Haberleri

Cedit Mahallesi Baç Mevkiinde 900 bin lirası nakit, 307 bin liralısı da yapı karşılığı istimlak edilen yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binanın restorasyon çalışması devam ediyor.


 
İZMİT, BURAM BURAM TARİH KOKUYOR

 
Yaklaşık 562 bin liraya mal olacak restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Doğan, “ şehrimiz buram buram tarih kokak bir yer.  Her mahallesinde, her sokağında tarihimizin izleriyle karşılaşıyoruz.  Biz, tarihine sahip çıkmayan geleceğine de sahip çıkmaz anlayışıyla yok olmaya yüz tutmuş tarihi eserlerimizi bir bir geri kazanmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda şehir genelinde gerek restorasyonlarla gerekse iyileştirmelerle onlarca tarihi eseri yok olmaktan kurtardık.  


 
TARİHİ BİNADA BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ
 
Baç bölgesindeki tarihi yapı da  yıllardır bakım bekliyordu. Yapı özel şahıslara ait olduğu için çok fazla bir şey yapılamıyordu.  Büyük uğraşlar sonucunda binayı belediye bünyesine alarak restorasyon çalışmalarını başlattık.  Restorasyonun tamamlanmasıyla binayı, yine sosyal belediyecilik çalışmalarımız kapsamında halkımızın hizmetine sunacağız.  Hem şehrimiz bir tarihi binasını daha geri kazanırken hem de tarih kokan bir yapıda  belediyecilik hizmetlerinden faydalanmış olacak. 


Restorasyon çalışmalarının yıl içinde tamamlanması planlanan tarihi yapı 1 adet bodrum kat, 2 adet normal kat, 1 adet te cihannüma katından oluşuyor. 287,2 metrekarelik tarihi binanın restorasyon çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürülüyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Berber cinayetinde 6 gözaltı!

Berber cinayetinde 6 gözaltı!