21 Kasım 2017 Salı

  • 3,927 TL
  • 4,612 TL
  • 162,19 TL
  • 103.912
KOCAELİ 28°

BORU HATTI PROJESİ İÇİN YENİ İMAR PLANI HAZIRLANDI!

Boru hattı projesi için yeni imar planı hazırlandı!

Körfez’de yapımı planlanan ve daha önce mahkeme tarafından iptal edilen Petline Petrol Boru Hattı projesi yeniden gündeme geldi.

26 Eylül 2017 Salı 11:02 Kent Haberleri
 Proje için hazırlanan uygulama İmar Planları askıya çıktı. İtiraz için 1 ay süre var. 
Petline firması tarafından Körfez’de yapılması planlan Petrol Boru Hattı projesi kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olmuştu. Projenin Körfez’de çok ciddi çevre sorunlarına yol açacağı endişesi ile konu mahkemeye taşınmıştı. 
Körfez’de 21 Ağustos 2014’te Petline firmasına ait Dolfen Yapı ve Petrol Boru Hattıyla ilgili ÇED Bilgilendirme Toplantısı düzenlenmişti. Söz konusu petrol boru hatları nedeniyle can ve mal güvenliklerinin tehlike altında olan Tütünçiftlik sakinleri; Petline firmasının ÇED sürecini usulsüzlüğünü örtbas etmek için kullanmak istediğini belirterek Valilik yetkililerinin imzalı tutanağıyla durumun resmiyete dökülmesini sağlamış ve toplantıyı yaptırmamıştı.
Toplantıdan kısa bir süre sonra mağdur olan semt sakinleri birlik beraberliği arttırmak amacıyla dernek kurmuştu. Dernek ilk olarak Petline firmasına ait Dolfen Yapı ve Petrol Boru Hattı İmar Planı’nın iptal için Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne dava açmış, mahkeme heyeti 27 Ocak 2015 tarihinde oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 
Mahkemenin Yürütmeyi Durdurma Kararına bir üst mahkemede itiraz eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazı üst mahkeme tarafından reddedilmişti. Kocaeli 1. İdare Mahkemesi ise platform ile ilgili nihai kararı vermiş, Petline A.Ş Boru Hattı ve Platformu’nun imar planının iptali için açtığı davada iptal kararı vermişti. 
Yaşanan bu sürecin ardından proje iptal edilmişti. Bunun üzerine Petline firması yeni bir ÇED raporu hazırladı. Hazırlanan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Geçtiğimiz yıl eylül ayından yapılan değerlendirmede ÇED raporu için “Olumlu” kararı verildi.  
Konu ile ilgili tartışma devam ederken proje ile ilgili yeni imar planları hazırlandı. Hazırlanan 1/5000 Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onaylandı. Hazırlana palanlar bu sabah askıya çıktı. İnceleme ve itirazlar için planlar 1 ay süre ile askıda kalacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

BELSA’DA ANLAMLI KONSER

BELSA’DA ANLAMLI KONSER