24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,928 TL
  • 4,655 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

ANALİZ SONUÇLARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Analiz sonuçları neden açıklanmıyor?

12 Ocak günü İzmit Körfezi’nde meydana gelen kimyasal sızıntıya ilişkin geçtiğimiz günlerde Çevre Bakanlığı, Poliport isimli firmaya 2 milyon 100 bin lira para cezası kesmişti. Ancak analiz sonuçlarının hala açıklanmaması tepkilere neden oldu.

08 Şubat 2017 Çarşamba 00:18 Kent Haberleri

12 Ocak’ta İzmit Körfezi’nde meydana gelen kirlilik ile ilgili 13 Ocak tarihinde kirliliğin neden olduğu firmanın tespiti için 28 ayrı yerden numune alınıp parmak izi yöntemi ile analiz yapılmak üzere TÜBİTAK a gönderilmişti. 16 Ocak tarihinde  ise yine TÜBİTAK tarafından deniz ekosistemi için sediment ve dip canlıları gibi numuneler alındı. Ardından 18 Ocak tarihi itibariyle bakanlık tarafından bir basın açıklaması yapılarak Dilovası’ Poliport isimli firmaya 2 milyon 100 bin lira para cezası verildiği açıklandı.  Bu arada kirlenmeden Zarar gören kıyı tesislerinin zararlarını zarar tespit komisyonuna bildirilmesi istendi.


ANALİZ SONUÇLARI NEDEN AÇIKLANMIYOR
Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı alınan numunelerden elde edilen analiz sonuçlarının hala açıklanmamasına tepki gösteri. Ağdacı, “Şimdi soruyorum, analiz sonuçları aradan geçen bunca zamanda niçin açıklanmadı? Kesilen ceza neyin tazmini? Seyre çıkamayan gemilerin mi? Avlanamayan ve uzun bir süre daha avlanamayacak olan balıkçı ve midyecilerin mı? Zarara uğrayan diğer Liman işletmelerinin mi?


KAMUOYU AYDINLATILMALI
Ağdacı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamuoyu bu konularda halihazırda neden aydınlatılmıyor? Deniz ekosisteminin durumu nedir? Ne gibi yaptırımlar uygulanacak tır? Yetkililer tarafından ne gibi önlemler alınmıştır veya alınacaktır?  ÇMO Kocaeli olarak bu soruların cevabını alıncaya kadar sormaya devam edeceğiz ve takipçisi olacağımızı saygılarımla bildiririm."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Hasan İlker cinayetinin failleri yakalandı

Hasan İlker cinayetinin failleri yakalandı