19 Kasım 2017 Pazar

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

“7 YILDIZLI KENT NEFES ALAMIYOR”

“7 Yıldızlı Kent Nefes Alamıyor”

CHP Başiskele Örgütü Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu, Başiskele’de yaptıkları bazı incelemelerin sonuçlarını basın mensuplarıyla paylaştı.

22 Eylül 2017 Cuma 17:00 Kent Haberleri

Yeniköy MKE yolu üzerinde bulunan arazinin bir inşaat firması tarafından AVM yapılmak masadıyla kiralandığını ancak arazinin iki yıldır taş kırma ve eleme tesisi olarak kullanıldığını belirten komisyon, “Bu tesisisin konuşlandığı arazinin çok yakınında geniş bir yerleşim alanı ve 3 tane okul bulunması nedeniyle yapılan çalışmalar gerek bölgede yaşayan vatandaşları gerekse öğrencileri çok rahatsız etmektedir. Gürültü ve tozdan etkilenen vatandaşlar bu durumun toplum sağlığını olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda okullarda eğitim gören çocuklarının eğitimlerini de etkilendiğini defalarca ilgili kurum ve kuruluşlara şikayet başvurusu yaparak iletmişlerdir.  Ancak henüz hiçbir sonuç alınamamıştır.”

HASTALIKLAR BAŞGÖSTERDİ
Bölgede yaşayan vatandaşların sıklıkla bronşit, astım, alerji ve kronik akciğer hastalıklarına yakalandıklarını, toz alerjisi olanların nefes almakta zorlandıklarını, gürültüden dolayı eğitim ve öğretime uygun olmayan koşullardan dolayı binlerce öğrenci üzerinde stres ve dikkat dağınıklığı gibi vakaların görüldüğünü de aktaran komisyon, “İlgili tesisin ruhsatı var mıdır, var ise ne amaçlıdır ve kaç yıllık verilmiştir? Halk sağlığı açısından çevrede bulunan okullarda ve yaşam alanlarında emisyon ve gürültü ölçümü yapılmakta mıdır? Ölçüm yapılıyor ise “Şeffaf belediyecilik” yaptığı iddiasında bulunan yetkililer bu değerleri halkla paylaşmayı düşünüyor mu?  Bölgede bulunan okullarda eğitim ve öğretim gören öğrencileri gürültüden ve tozdan uzak uygun noktalara taşımayı düşünüyor musunuz?   Vatandaşların şikayet dilekçeleri, kurumlar arası dolaşımdan çıkıp ne zaman halka çözüm olarak yansıyacaktır? - Bu süreçte ve devamında bölgede yaşayan sosyal yaşam hakkı elinden alınan vatandaşlarımızın sosyal yaşam hakkı iade edilecek midir? Başiskele halkı adına bu sorularımıza cevap versinler”YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

TOPBAŞ İSTİFA ETTİ

TOPBAŞ İSTİFA ETTİ