21 Kasım 2017 Salı

  • 3,955 TL
  • 4,643 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

150 METREKARELİK BAYRAK KARAMÜRSEL'DE YÜKSELDİ

150 metrekarelik bayrak Karamürsel'de yükseldi

KOCAELİ'nin Karamürsel İlçesi'ndeki balık adasında 150 metrekare büyüklüğünde dev bayrak dalgalanmaya başladı.

02 Ağustos 2017 Çarşamba 11:29 Kent Haberleri
Karamürsel Belediyesi tarafından yaptırılan, Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Türkeri ve Gönül Karademir Türkeri'nin tasarladığı Karamürsel Belediyesi Balık Adası Sosyal Tesisleri Projesi'nde önemli bir aşama kaydedildi. Tasarım ekibi ve yüklenici firma tüm statik unsurları hesaplayarak Türkiye'de su üzerinde kurulan en büyük Türk bayrağını Karamürsel'e yerleştirdi. 150 metrekare büyüklüğündeki bayrak 39 metre uzunluğundaki direkte dalgalanmaya başladı.


Hızla esen rüzgara karşı dev bayrağı konumlandırmanın ciddi bir mühendislik hesabı getirdiğini ifade eden İbrahim Türkeri, "Kıyıda bir program yoğunluğu önererek kentin kıyı ile olan ilişkilerini daha da canlandıracak olan bu projede öncelikli yaklaşımımız doğal olana zarar vermeden ve onun rehabilitasyon sürecine daha fazla yeşil alan ile eklemlenerek bu alanı yeniden üretmektir. Balık adası çeperlerinin tasnif çalışmaları tamamlandı. Bu aşama projenin en zor aşaması, çünkü su üzerinde bir yaşam kurmaya çalışıyoruz. Su üzerinde bir platform kurup saatte 170 kilometre hızla esen rüzgarla dalgalanan bir bayrağı buraya konumlandırmak ciddi bir mühendislik hesabı, hassasiyet gerektirmektedir. Bu ölçekte bir uygulama bizim tespitlerimize göre Türkiye'de bir ilk ve onur verici bir durum. Bu husustaki iradesi nedeniyle Karamürsel Belediyesi'ni ve ekip arkadaşlarımı kutluyorum" dedi.


Bir sonraki nesillere bırakılacak en önemli değerin mili değerlerle yoğrulmuş eserler olduğunu söyleyen Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise, "Bizlerden sonraki nesillere bırakacağımız miraslar milli değerlerimizi ortaya koyarak yapmış olduğumuz çalışmalardır. Bizden sonraki nesillere örnek olacak olan Türk bayrağımız, Türkiye'de bulunan su üzerine kurulmuş yapıların en büyük ay yıldızlı bayrağıdır. Bayrağımızın kırmızı rengi şehitlerimizin al kanını, yıldızı şehitlerimizi ve hilali İslamiyet'i temsil eder. Bizler yapmış olduğumuz bu çalışmayı gururla Karamürsel halkına sunarak, Türk bayrağımızı göndere çekmenin onurunu yaşıyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Otomobil 5 metreden uçtu

Otomobil 5 metreden uçtu