24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,928 TL
  • 4,655 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

YENİ MİLLİ GEMİMİZİN ADI: TCG İZMİT

Yeni milli gemimizin adı: TCG İzmit

MİLGEM kapsamında inşa edilecek ilk fırkateyn olan ‘TCG İstanbul’da ilk kaynak töreni bugün yapılacak. ‘TCG İstanbul’ Türkiye’nin 5’inci milli gemisi olacak. Yeni başlanacak olan milli gemi inşasında ise gemimizin adı TCG İzmit olacak..

18 Ocak 2017 Çarşamba 12:22 Güncel

Türkiye’nin 5. milli gemisinin ilk kaynak töreni yarın yapılacak. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşasına başlanacak milli fırkateyn serisinin ilk gemisinin adının “TCG İstanbul” olacağı öğrenilirken 2021’de Türk Donanması’na katılması planlanıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun katılacağı törenle inşasına başlanacak “TCG İstanbul”un ardından TCG İzmir, TCG İzmit ve TCG İçel’in yapımına başlanacak. 


Donanma’nın en modern gemilerini oluşturan Ada sınıfı korvetlerin ardından Türkiye, son derece etkili ve caydırıcı bir milli geminin daha inşasına başlıyor. Aralık 2015’te Milliyet’in duyurduğu TCG İstanbul, milli gemilerin beşincisi olarak kızağa konuluyor. 


Uzunluğu 113 metre
TCG Heybelida, Büyükada, Burgazada ve Kınalıada’nın ardından Donanma’ya katılması planlanan TCG İstanbul, “İ” sınıfı fırkateynlerin ilki olacak. 113 metre uzunluğunda ve 3 bin ton ağırlığında olması planlanan geminin tüm dizayn ve inşası Türk mühendis ve işçileri tarafından gerçekleştirilecek. 


Silah kontrol ve radarı yerli
Donanma’da halen 3 sınıfta 16 adet fırkateyn bulunuyor. Fırkateynler deniz gücünün en önemli ve etkin savaş gemisi olarak hizmet ediyor. TCG İstanbul’un F 515 borda numarasıyla hizmet vereceği öğrenildi. S 70B Seahawk helikopter pisti ve hangarına sahip olması planlanan TCG İstanbul’un silah kontrol, sonar ve radarı tamamen yerli olacak. Hava savunma kadar denizaltı savunma ve torpido aldatma özellikleri de olan TCG İstanbul’un makineleri(motorları) yurtdışından gelecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Yaşan Şanlı: Bu nasıl bir zehirli düşüncedir

Yaşan Şanlı: Bu nasıl bir zehirli düşüncedir