23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,943 TL
  • 4,669 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ VE İSTİKLAL MARŞI SEMİNERİ

Ülkü Ocakları’ndan Milli Mücadele Dönemi ve İstiklal Marşı semineri

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı'nın düzenli olarak yürüttüğü Eğitim Programı Çerçevesinde bu hafta "Türk Millî Mücadele Tarihi Ve İstiklal Marşı" konusu işlendi.

12 Mart 2017 Pazar 19:58 Güncel

İl Başkanlığının Programına Konuşmacı Olarak Salih Karabey katıldı. Karabey "Milli Mücadele Dönemi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği mücadeleyi anlattı.

 

Karabey konuşmasında "Maarif Vekaleti 1921 Yılında Kurtuluş Savaşı Sırasında Güfte Yarışması Düzenlemiş Ve 724 Şiir katılmıştı. Ancak Mehmet Akif Milletin başarılarının para İle övülemeyeceği İçin yarışmaya katılmamıştır. yarışma sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı Güfteleri İncelemiş ancak İstiklal Marşı sayılabilecek bir eser bulamamıştır. Daha sonra ise Maarif Vekili'nin ısrarını kıramayan Mehmet Akif Tacettin Dergahındaki odasında şiiri yazdı Ve bakanlığa teslim etti.Ön elemeyi geçen yedi şiir 12 Mart 1921'de Mustafa Kemal'in Başkanlığını yaptığı meclis oturumunda tartışmaya açıldı. Mehmet Âkif'in şiiri meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi Bey tarafından okundu şiir okunduğunda Milletvekilleri büyük bir heyacana kapıldı ve diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmedi. Bazı Mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif'in şiiri coşkulu alkışlarla kabul edildi. İstiklal Marşımızın kabulünün 96. Yıl Dönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u minnetle anıyoruz" dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Halk otobüsüyle hastaneye yetiştirildi

Halk otobüsüyle hastaneye yetiştirildi