21 Kasım 2017 Salı

  • 3,963 TL
  • 4,655 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

TÜRK-İŞ AÇLIK SINIRINI AÇIKLADI

Türk-İş açlık sınırını açıkladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından otuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ağustos ayı sonuçları açıklandı.

04 Eylül 2017 Pazartesi 11:34 Güncel
Yaz mevsiminde yaş sebze-meyve fiyatlarındaki gerilemenin mutfak harcamasına nispeten olumlu yansıdığını, fakat elde edilen ücret gelirinin yetersizliği nedeniyle geçim derdinin sürdüğünü belirten Türk-İş, dört kişilik bir ailenin sağlık ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasının (açlık sınırı) bin 504 lira olduğunu açıkladı. Yoksulluk sınırını içinde bulunduran gıda, konut, elektrik, su, sağlık, ulaşım, eğitim ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların ise 4 bin 901 lira olduğu ifade edildi. 

MUTFAK HARCAMASI 73 TL ARTTI
Raporda, bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyetinin 1.880,65 TL olduğu da açıklanırken, rakamların geçtiğimiz aya göre artış gösterdiğine de dikkat çekildi. Buna göre göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) geçtiğimiz aya göre 7 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 23 TL arttı. Rapora göre düşük tutardaki bu artışa rağmen, yılın ilk sekiz ayı sonunda mutfak harcamasındaki artış 73 TL ve ailenin geçim maliyeti 236 TL artış gösterdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Konservatuvar Yetenek Sınav  başvurularında son tarih 13 Eylül

Konservatuvar Yetenek Sınav başvurularında son tarih 13 Eylül