22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,943 TL
  • 4,651 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

TÜPRAŞ’TA İŞÇİLERDEN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

TÜPRAŞ’ta işçilerden iş bırakma eylemi

TÜPRAŞ işvereni ile iş yerinde örgütlü olan Petrol-İş Sendikası arasındaki kriz devam ediyor. Arabulucu sürecinden de sonuç çıkmayınca işler bugün iş bırakma eylemine başladı.

09 Mayıs 2017 Salı 13:30 Güncel

Petrol-İş Sendikası ile TÜPRAŞ işvereni arasında devam eden ve Türkiye genelinde 3 bin 600 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanmış, arabulucu süreci de dün sona ermişti. Görüşmelerin tıkanması sonrası işçiler zaman zaman iş bırakma ve iş yavaşlatma eylemi yapmıştı. Bilindiği üzere sendika maaş ve sosyal yardımlara yüzde 20 zam talep etmiş işveren ise bu zam oranından biraz daha düşük bir zam önerisinde bulunmuştu.


İŞÇİLER BUGÜN İŞ BIRAKTI
Diğer yandan işverenin toplu sözleşmeyi üç yıllık yapmak istemesi de kabul edilir bulunmamıştı. Geçtiğimiz günlerde arabulucu sürecinin de sona ermesinin ardından bundan sonraki süreç ise Yüksek Hakem Kurulu’nda devam edecek. Diğer yandan sürecin tıkanması işçileri oldukça rahatsız etmiş durumda. Bugün sabah saatlerinde rafineri önünde toplanan işçiler gün boyu mesai yapmayacak.


“TÜPRAŞ İŞÇİSİ KARARLI”
Sabah saatlerinde işçiler fabrika önünde toplandı ve mesaiye başlamadı. Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Salih Akduman da rafineri önüne gelerek işçilerle bir araya geldi. Petrol İş Sendikası Başkanı Salih Akduman, rafineri önüne gelerek işçilere seslendi. Yaklaşık 3 bin 600 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceklerini ifade eden Akduman, TÜPRAŞ işçisinin kararlı olduğunu söyledi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

16 mahrem imam tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

16 mahrem imam tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi