23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,918 TL
  • 4,632 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

TES, TV PROGRAMLARINA TEPKİ GÖSTERDİ

TES, TV programlarına tepki gösterdi

Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube, televizyonda yayınlanan bazı programların toplumun vicdani ve ahlaki değerlerini olumsuz etkilediğini ve bu programlara yönelik toplu şekilde 11 Mart Cuma akşamına kadar Türk Eğitim Sen Genel Merkezi'ne, daha sonrada RTÜK'e iletilmek üzere dilekçe gönderileceğini duyurdu

28 Şubat 2017 Salı 17:49 Güncel

Türk Eğitim Sen(TES) 1 No'lu Şube İzmit İlçe Başkan Vekili Yasemin Tüysüz sendika binasında basın açıklaması gerçekleştirerek televizyonda yer alan bazı programların toplumun vicdani ve ahlaki değerlerini olumsuz bir şekilde etkilendiğini ve programların yayından kaldırılması gerektiğini vurguladı. Basın açıklamasında Tüysüz'ün yanı sıra Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, İzmit İlçe Başkan Yardımcısı Özlem Gür ve sendika üyeleri katılım gösterdi. Televizyonda yayınlanan bu programlara yönelik dilekçe kampanyası başlatıldığını belirten Tüysüz, "genel merkezimiz tarafından kadın çalışanlara yönelik dilekçe kampanyası başlatılmıştır. Şubelerde toplanan dilekçeler toplu şekilde 11 Mart 2017 Cuma akşamına kadar Türk Eğitim Sen Genel Merkezi'ne, daha sonrada RTÜK'e iletilmek üzere gönderilecektir" dedi. Ayrıca açıklama sonrasında ilk dilekçeyi Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı imzaladı.

 

TOPLUMUN YOZLAŞMASI
TES İzmit İlçe Başkan Vekili Yasemin Tüysüz açıklamasında, "Ülke olarak bu kadar zor bir süreçten geçerken, toplumsal bilincin sağlanması ile milli birlik ve beraberliğin ihdası en büyük amacımız olması gerekmez mi? Sosyal medyadan, basın yayına kadar tek derdimiz, milletimiz, devletimiz ve beka meselemiz olmalı değil mi?  Televizyon izleme oranı %84 olan ülkemizde her gün evimize misafir olan programların hali nedir? Maalesef içler acısı. Televizyon kanallarında sağlıklı programlar bulabilmek bir yana; toplumun ahlaki ve vicdani anlamda yozlaşmasına neden olan yayınların cümbür cemaat temaşasıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

 

UYUŞTURUCU ETKİSİ

Tüysüz açıklamasının devamında, "Özellikle ülke gündemini oldukça meşgul eden gelişmelere ilişkin televizyon programlarında bilgisiz ve liyakatsiz kişi veya kişilere yorumcu olarak yer verilmesi yetmezmiş gibi, T.C. Anayasası ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un "Yayın hizmeti ilkeleri" başlıklı 8. maddesine açıkça aykırılık teşkil eden, kamu yararı gözetilmeksizin, yalnızca gelir elde etme amacı taşıyan, toplumda adeta uyuşturucu etkisi yaratan, gelişen olaylara karşı toplumu duyarsızlaştıran ve gelişen olaylar karşısında toplumun sağlıklı analiz yapabilmesinin önünü tıkayan sözde televizyon programları yayın akışlarını işgal etmektedir" şeklinde konuştu.

 

TEŞHİRCİLİĞİ ÖZENDİRİYOR
Konuşmasına devam eden Tüysüz, "Kişilerin tanışıp evlenmeleri amacıyla sunulduğu iddia edilen, evlilik kurumunun içinin boşaltıldığı, utanma duygusunu yok edici, yalan ve teşhir temelli izdivaç programları ile moda ve giyim yarışması adı altında özellikle teşhirciliği özendirici programlar, toplumun ahlaki değerlerini törpülemektedir. Öte yandan, Türk gelenek ve göreneklerine aykırı bir şekilde bay ve bayanların bir evde ve bir arada yaşadığı, dedikodu üzerine kurulu, yarışmayı kazanma uğruna türlü oyunların döndüğü medya programları maksadını aşmaktadır. Birbirlerini daha önce tanıma fırsatı olmayan yeni gelinlerin, karşılıklı ev ziyaretinde bulunarak, bir evde olması ve olmaması gerekeni eleştirdiği programlar ise izahtan varestedir" dedi

 

YAYINDAN KALDIRILMALIDIR         

Tüysüz konuşmasının sonunda şunları söyledi: "Bu tür yayınlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu durum, çocuklarımızı yetiştirmede en büyük sorumluluğu üstlenen biz kadınları son derece rahatsız etmektedir. Biz, kadınlar olarak bu gidişatın önüne geçilmesi hususunda üzerimize düşeni yapma zamanı gelmiştir. Artık, toplumun bilgi, ahlak ve başarıya teşvik edilmesi; özellikle Türk Gençliğinin daha üretken ve sosyal kılınması için aşağıda isimleri beyan edilmiş TV programlarının yayından kaldırılmasını ve yayın akışında yararlı, bilgi ve liyakat esaslı televizyon programlarına yer verilmesi istiyoruz. Bu nedenle genel merkezimiz tarafından kadın çalışanlara yönelik dilekçe kampanyası başlatılmıştır. Şubelerde toplanan dilekçeler toplu şekilde 11 Mart 2017 Cuma akşamına kadar Türk Eğitim Sen Genel Merkezi'ne, daha sonrada RTÜK'e iletilmek üzere gönderilecektir."

 

TES'İN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU PROGRAMLAR 

Kanal D          Kısmetse Olur (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
ATV               Esra Erol'da (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
Star TV           Zuhal Topal'la(Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
Star TV           Anne (Şiddet ve Çocuk İstismarı)
Show TV        Evleneceksen Gel (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
Show TV        Gelin Evi (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
Fox TV           Gardırop Savaşçıları (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
TV 8               İşte Benim Stilim (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
TV 8               Göz 6 (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
Flash TV         Dest-i İzdivaç (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
ATV               Kırgın Çiçekler (Çocuk İstismarı)
Fox TV           Kalbimdeki Deniz (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki, Şiddet)
Show TV        İçerde (Argo ve Şiddet)
A9                   Adnan Oktar (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)
ATV               Gözüm Sende (Çocuk ve Genç Gelişimine Olumsuz Etki)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

TRT’nin mülakat sınavı meclis gündeminde

TRT’nin mülakat sınavı meclis gündeminde