23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,921 TL
  • 4,650 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

SİGARAYA YENİ YASAKLAR GELİYOR

Sigaraya yeni yasaklar geliyor

Sağlık Bakanlığı, sigaraya yasaklarında ikinci büyük “abluka” hazırlığında. Sağlık Bakanı Akdağ, işletmelerin cezayı ödemeye razı olarak sigara içmeye izin vermesinin mümkün olmadığını, katlanarak büyüyen cezaların devamı halinde mutlaka kapatma cezası verileceğini belirtti.

04 Şubat 2017 Cumartesi 21:09 Güncel

Sağlık Bakanlığı, sigaraya yasaklarında ikinci büyük “abluka” hazırlığında. Sağlık Bakanı Akdağ, işletmelerin cezayı ödemeye razı olarak sigara içmeye izin vermesinin mümkün olmadığını, katlanarak büyüyen cezaların devamı halinde mutlaka kapatma cezası verileceğini belirtti.

 

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigarayla mücadelede sağlanan başarının kaybedildiğini ve ikinci bir önlemler paketi hazırladıklarını açıkladı. Yeni pakette, düz paket, açılırkapanır alanların kapalı sayılması ve sigara içilebilen alanın binadan 5 metre uzak olması zorunluluğu bulunuyor.


Bakan Akdağ, sigara içmenin “zor ve rahat bozucu” olmasını, ayrıca yeni neslin sigara içmesinin önlenmesini istediklerini kaydetti. Tüketimi artan sarma tütünle ilgili bir düzenleme yapılacak.


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigarayla mücadele kampanyasının başladığı 2008 yılından sonraki süreçte, kullanım oranlarının yüzde 26’lara kadar gerilediğini ve Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütünden birkaç kez ödül aldığını hatırlatarak, gelinen aşamada ise TÜİK’in verilerine göre yüzde 30’ların üstüne çıkıldığını belirtti. “Kazandığımız cepheyi kaybettik ama pes edecek halimiz yok” diyen Akdağ, hem bilinçlendirme kampanyası hem de yasal mücadeleyi içeren ikinci bir çalışma yapıldığını kaydetti.

 

YENİ YASAL DÜZENLEMELER EĞLENCE YERLERİNİ ZORLAYACAK
Bakan Akdağ’ın verdiği bilgiye göre, mevcut deneyimlerden elde edilen sonuçlara göre ikinci bir yasal düzenleme taslağı hazırlandı ve Bakanlar Kuruluna sunuldu. Akdağ, en kısa sürede bunu yasallaştırmak istediklerini belirtti.

 

YENİ PAKETİN TEMEL UNSURLARI ŞÖYLE:
Düz paket: Avustralya’da uygulamaya giren düzenlemenin benzeri olarak, sigara markası çok küçük ve görülmesi zor yerde olacak ve geri kalan yüzeyin tamamı uyarılardan oluşacak.

 

Satış noktaları: Sigaraların satış noktasındaki görünürlüğü yenıden düzenlenecek ve kesinlikle içi görünmeyen kapalı kutularda bulunacak.


Kaferestoraneğlence yerlerinde sigara içmeye izin verilen, üstü ve yanları açılırkapanır alanlar da “kapalı alan” sayılacak ve sigara içilmesi yasaklanacak.


Eğlence yerleri ve kaferestoranlarda, otellerde kapılardan en az 5 metre uzaklıkta sigara içilebilecek.
Bakan Akdağ eğlence yerlerikaferestoran grubundaki düzenlemelerin insanların sigara içmesini zorlaştırma, rahatlarını bozma amacını taşıdığını belirterek, “Sigara içmek isteyen bir kişi, rahat koltuğundan kalkacak, eğlencesine ara verecek. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Sigaraiçmek zor olmalı” dedi.

 

Sarma tütün olarak adlandırılan, sigara sarmaya uygun kıyılmış tütün satışına yönelik kısıtlayıcı düzenleme yapılacak. Bu ürünlerin vergisiz, kayıt dışı ya da kaçak olarak satılması önlenecek.

 

“CEZAMI ÖDERİM, DEVAM EDERİM MÜMKÜN DEĞİL”
Bakan Akdağ, eğlence yerleri ve kaferestoranlarda belirli alanların sigara içmeye ayrılmasının “maçı kaybetmek” anlamına geldiğini belirterek, “Almanya bu hatayı yaptı. Ana amacımız gençlerin sigaraya başlamasını engellemek. İçenlerin de bırakmasını sağlamak. Bir noktadan sigara içiliyorsa sorun çözülmüyor” dedi. Recep Akdağ, işletmelerin cezayı ödemeye razı olarak sigara içmeye izin vermesinin mümkün olmadığını, katlanarak büyüyen cezaların devamı halinde mutlaka kapatma cezası verileceğini belirtti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kaçan FETÖ’cü subaylar hainliklerine devam ediyor

Kaçan FETÖ’cü subaylar hainliklerine devam ediyor