23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,908 TL
  • 4,632 TL
  • 163,64 TL
  • 106.713
KOCAELİ 28°

SADECE TEK BİR ŞEY İSTİYORLAR; KENDİLERİNE AİT OLAN TAPULARI…

Sadece tek bir şey istiyorlar;  Kendilerine ait olan tapuları…

Gebze’de Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi halkının tapu mücadelesi sürüyor. Mahallelilerin istediği tek şey; tapularını mağduriyet yaşamadan almak.

14 Ekim 2017 Cumartesi 09:12 Güncel
Gebze’nin Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi sakinleri yaklaşık 30 yıldır tapu mücadelesi veriyor. Mahalleliler kendilerine verilen tapu sözlerinin tutulmasını istiyor. Gebze Kent Meydanı’nda 1000’e yakın mahalleli ‘İşgalci değiliz. Tapumuzu istiyoruz’ diyerek Belediye Kent Kültür Merkezi’nin önünde 3 saate yakın bekledi. Sorunlarını, endişelerini Gebze halkı ve basın ile paylaştı. Sık sık Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i dışarıya çağıran, seçimler öncesi Köşker’in ‘Tapularınız çekmecede’ sözünü hatırlatan mahalleli Köşker’i istifaya çağırdı. Başkan dışarı çıkmayınca kendi aralarında oluşturdukları komisyonla talepleri iletmek için içeri girdiler ancak bir sonuç alamadılar. Haklarını aramaktan vazgeçmeyen ve ısrar eden mahalleli halk toplantısı gerçekleştirdi.

İki bine yakın mahalleli haklarına sahip çıkmak için buluştu. Düzenlenen toplantıya Ulus, Cumhuriyet, Hürriyet, Yavuz Selim Mahallesi muhtarları da katıldı. Toplantıda konuşan Yavuz Selim Mahallesi Güzelleştirme Derneği Başkanı Osman Karaman, “Bir noktaya kadar geldik, ancak istediğimiz sonucu almak için daha çok birlik olmamız gerek. Bütün mahallelinin, derneklerin, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin de içinde bulunduğu bir komisyon kurmalıyız. Artık icraat görmek istiyoruz” dedi. Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adnan Civil ise “Ne istediğimize hep birlikte karar vermemiz lazım. Ama bizim olmazsa olmazımız tapularımızdır. Onlar verildikten sonra burada işlem yapılmalı” dedi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan ve sürecin başından beri de takipçisi olan CHP Gebze İlçe Başkanı, Recep Dursun da ‘işgalci’ gözüken vatandaşın 1985’ten sonra ‘tapu tahsis’ belgesi aldığını, o dönem para ödediğini söyledi. Dursun, 2012 yılında 2B kadastrosu yapıldığında bu iki mahalle halkına ‘hak sahipliği’ belgesi verildiğini, herkesin o zaman ‘iki bin lira yatırdığını’ tekrar belirtti. Dursun, “Bizim meclise bu ay getireceğimiz 4 önergeyi kabul ettirmemiz lazım. Hak sahiplerine bedelsiz olarak tapularının verileceğine dair mecliste oy birliği ile karar çıkartalım” çağrısında bulundu. Dursun da komisyon kurulması önerdi ve bu komisyonun belediye ile görüşmesi gerektiğini söyledi. 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Milli Mücadelenin Kocaeli karargahı yeniden hayat bulacak

Milli Mücadelenin Kocaeli karargahı yeniden hayat bulacak