22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,963 TL
  • 4,651 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

PROF.DR. ŞERİF BARIŞ: DEPREM TÜRKİYE’DEKİ FAYLARI TETİKLEMEZ

Prof.Dr. Şerif Barış: Deprem Türkiye’deki fayları tetiklemez

Uzmanlar Irak-İran sınırındaki 7.3 büyüklüğündeki depremin Doğu Anadolu’daki fay kuşaklarını etkilemeyeceği görüşünde

14 Kasım 2017 Salı 12:08 Güncel
Irak ve İran’da meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki yıkıcı eprem gözleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne çevirdi. Uzmanlara göre bu deprem Doğu Anadolu’da fay kuşaklarını etkilemez.

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Şerif Barış, “Süleymaniye depreminin, Türkiye’deki faylara bir etkisi olmaz. Büyük depremler ve fay kırılmaları ancak yakın yerlerdeki fayları tetikler. Büyük bir kırılma meydana gelmişse, fayın sağ veya sol uzantısındaki bölgelerde riskten söz edilebilir. Örneğin 17 Ağustos sonrası ardından yaşanan Düzce depremi tetiklenme sonucunda ortaya çıkan kırılmalardan biridir. Benzer büyüklükte bir deprem Marmara Denizi’nde olsaydı, İstanbul buna hazır mıydı? Maalesef hayır! Türkiye’nin 15 bölgesinde her an, 7’den büyük deprem olma ihtimali var. Doğu Anadolu’da 7 ve üzeri deprem üretme potansiyeli olan fay hatları mevcut” dedi.

Süleymaniye’deki depremin yerin 33 kilometre derinliğinde olmasının can ve mal kaybını azalttığına dikkat çeken Prof. Dr. Barış, depremin yerin 10 kilometre derininde meydan gelmesi halinde hasar çok daha büyük olacağını söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Bahçeli: 2019 için AK Parti ile çalışacağız, aynı safta duracağız

Bahçeli: 2019 için AK Parti ile çalışacağız, aynı safta duracağız