17 Kasım 2017 Cuma

  • 3,877 TL
  • 4,574 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

PEKİ ZEHİRLİ OLDUĞU İDDİA EDİLEN BALIKLAR NE OLACAK?

Peki zehirli olduğu iddia edilen balıklar ne olacak?

Çevre Mühendisleri Odası’nın “İzmit Körfezi’nde çıkan balıklar zehirli” açılamasına sessiz kalan Büyükşehir Belediyesi şimdide Körfezdeki balık çeşitliliğin arttırılması için çalışma başlattı. Akılarla takılan soru ise o balıklarda İzmit Körfezi’nde zehirden etkilenecek mi?

16 Ekim 2017 Pazartesi 14:14 Güncel
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Sait Ağdacı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İzmit Körfezi’nde çıkan balıklarla ilgili önemli bir uyarı yapmıştı. Ağdacı açıklamasında, 12 Ocak’ta İzmit Körfezi’nde yaşanan çevre felaketi sonrası deniz canlılarının bu kirlilikten etkilendiğini belirterek, “Kocaeli halkı, eğer sağlığına önem veriyorsa kesinlikle midye ve Körfez balığı tüketmemelidir” demişti.

Bu çok ciddi uyarıya rağmen yetkililer ise sessiz kalmayı tercih etmişti. Büyükşehir Belediyesi ise Körfezdeki balık çeşitliliğin arttırılması için çalışma başlattığını belirten bir açıklama yayımladı. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü - TAGEM) ile birlikte yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’nin sponsorluk sözleşmesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Nuh Çimento A. Ş. arasında imzalandığını belirtildi.

Protokol süresi 18 ay olan proje 2017 ilk ayında başladı. Büyükşehir Belediyesi, TAGEM ile birlikte İzmit Körfezi’nde örnekleme yaptı. İzmit Körfezi’nden Anaç balıklar (kalkan ve levrek) toplandı. Bu balıklar Trabzon’a götürülerek, bu balıkların yavruları alındı. 6 aydır Trabzon’da büyütülen balıklar tekrar yuvaları olan İzmit Körfezi’ne salınacak. Olgunlaşan balıkların belli periyotlarla İzmit Körfezi’ne bırakılması planlanıyor.

İzmit Körfezi’nde yaşanan kirliğe hiç değinilmediği, Körfezdeki deniz canlılarının büyük tehlike altında olduğu yönelik endişelerin gözardı edildiği proje sonrası nasıl bir gelişim yaşanacak belirsiz. Akılarla takılan soru ise o balıklarda İzmit Körfezi’nde zehirden etkilenip etkilenmeyeceği oldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kış geliyor, bacalara dikkat!

Kış geliyor, bacalara dikkat!