20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

ODALARA FETÖ OPERASYONU GELİYOR

ODALARA FETÖ OPERASYONU GELİYOR

TOBB'a bağlı 364 oda ve borsanın seçim süreci ertelendi. Gerekçe ise yeterli FETÖ temizliğinin yapılmaması. Seçimler öncesinde odalarda ve borsalarda FETÖ temizliği yapılacağı öğrenildi.

25 Eylül 2017 Pazartesi 10:39 Güncel

TAMAMI İPTAL EDİLDİ

1 Ekim’de başlaması beklenen seçimlerin 6 ay ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan karar sonrasında 364 oda ve borsanın seçimlerinin başlama tarihi Nisan ayı olarak belirlenmiş oldu


ÖZDAĞ TUTUKLANMIŞTIBilindiği üzere ilimizde Kocaeli Ticaret Odasına yönelik gerçekleştirilen FETÖ operasyonunda Murat Özdağ tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü FETÖ operasyonunda Özdağ ile birlikte Bülent Karagöz’de gözaltına alınmış ve daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İlimizdeki Ticaret Odalarına yönelik sürdürülen FETÖ operasyonlarının yetersiz yapıldığı görüşü ilimizde geniş bir kesim tarafından kabul görürken, operasyonun Ticaret Odası olarak sadece Özdağ’ı kapsaması tartışmalara neden olmuştu. İlimizde etkin olan odalardan biri olan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu hakkında da yürütülen FETÖ soruşturmasının tamamlanması bekleniyor.


GÖKÇEK BİNLERCE NAYLON ŞİRKET KURMUŞTU 

1 Ekim’de başlaması beklenen seçimlerin 6 ay ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan karar sonrasında 364 oda ve borsanın seçimlerinin başlama tarihi Nisan ayı olarak belirlenmiş oldu. TOBB’a bağlı oda ve borsaların seçimleri bir süredir tartışılıyordu. Özellikle en çok üyeye sahip İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) ciddi sıkıntılar ortaya çıkmıştı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, ağustos ayındaki meclis toplantısında gelişmelerden rahatsızlığını dile getirmiş ve “Bir seçimi onurunuzla kazanabilirsiniz, onurunuzla kaybedebilirsiniz de. İkisi arasında yüksek değerlilik açısından bana göre hiçbir fark yoktur” demiş ve bazı üyeleri, “arkadan dolanarak, türlü kurnazlıklarla, dava arkadaşlarına kumpas kurmakla” suçlamıştı.TO’da da Gökçek krizi yaşanıyordu. Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in ATO seçimlerini kazanmak için binlerce naylon şirket kurdurduğu iddia edilmiş, yeni kurulan şirketlerin oy kullanmalarının önüne geçilmek için Kanun Hükmünde Kararname ile “2 yıl üyelik” koşulu getirilmişti.


OPERASYON OLABİLİR

İTO ve ATO’daki tartışmaların diğer birçok oda ve borsada da yaşandığı bildirilirken, ertelemedeki asıl nedenin FETÖ olduğu da öne sürüldü. Aydınlık’a bilgi veren bir işadamı kendisinin de oda üyesi olduğunu vurgulayarak şunları anlattı: “Odalarda ve borsalarda FETÖ temizliği tam yapılmadı. Hatta zaman içinde FETÖ oda ve borsa yönetimlerine sızmak için yoğun bir faaliyet içine girdiler. AKP’ye yakın ama kendileriyle ilişkili başkan ve yönetim adaylarını yönetimlere getirmek için harekete geçtiler. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde izledikleri taktik bu. Bu durum emniyet ve istihbarat raporlarına da yansıdı. Hükümet de gelişmeleri yakından izliyor. Şimdi seçimler ertelenerek zaman kazanıldı. Bu 6 aylık sürede oda ve borsalarda ciddi bir FETÖ temizliği yapılacak. Önce yönetimlerden uzak durmaları için uyarılacaklar. Doğrudan örgütle ilişkisi olan, yurt dışındaki okullara düzenli himmet aktaranlara operasyon gelebilir.

 

MERKEZE BASKI VAR"

Bu arada, TOBB yönetiminin de FETÖ konusunda uyarıldığı, bugüne kadar yapılan FETÖ temizliğinin yeterli bulunmadığı, merkez yönetiminin FETÖ temizliği konusunda daha aktif olmaları gerektiği ifade edildi. Odalarda FETÖ temizliğinin yapılmasından sonra seçim sürecinin başlatılmasının istendiği bildirildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

KARAMÜRSELDE TEKNE FACİASI 1 BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ

KARAMÜRSELDE TEKNE FACİASI 1 BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ