18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

MEMURLAR ARTIK RAHATLIKLA İŞTEN ÇIKARILABİLECEK!

Memurlar artık rahatlıkla işten çıkarılabilecek!

CHP’li Ağbaba, Meclis’e getirilen İş Mahkemeleri Yasa Tasarısı’nın binlerce kamu emekçisinin iş güvencesini yok edeceğine dikkat çekerek, “Varlık Fonu istiyor, AKP hayata geçiriyor” dedi

29 Haziran 2017 Perşembe 09:36 Güncel
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin Meclis’e sunduğu ‘İş Mahkemeleri Yasa Tasarısı’na tepki gösterdi. “Varlık Fonu istiyor, AKP hayata geçiriyor” diyen Ağbaba, geçen günlerde komisyonda kabul edilen tasarının yasalaşması durumunda, binlerce kamu emekçisinin iş güvencesinin ortadan kaldırılacağını vurguladı.
 
İdare mahkemesine değil, iş mahkemesine
Ağbaba tasarıya göre; Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü, BOTAŞ, Sümer AŞ, Şeker AŞ, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, TEMSAN ve bazı kamu iktisadi teşekkülleri ile Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyündeki bazı kuruluşlarda çalışan yaklaşık 7 bin ‘kapsam dışı personelin’ yargı karşısında kamu personeli sıfatlarının kaldırılacağını, normalde idare mahkemeleri ve Danıştay’da görülen davalara da artık iş mahkemelerinin bakacağını belirtti. Ağbaba, yapılmak istenen bu değişiklikle hükümetin, binlerce kamu personelini tazminatlarını verip işten çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

‘Sinsice planlarla…’
Tasarının Varlık Fonu’nun isteğiyle hazırlandığını ifade eden Ağbaba, “İlk günden itibaren Varlık Fonu’nun çalışma hayatında yaratacağı olumsuzlukları sıralamıştık. Varlık Fonu eliyle emekçilerin sendikal haklarına, örgütlenme haklarına yönelik yeni ve güçlü bir saldırının daha başlayacağını belirtmiştik. Gelinen noktada sinsice planlarla bunu hayata geçirmek istedikleri görülüyor. Varlık Fonu binlerce emekçinin aşına ekmeğine göz koymuştur” dedi.

‘Yasalaşmaması için mücadele edeceğiz’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emekçinin ücretinden yapılan kesintilerle oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu’nun amaç dışı kullanıldığına da dikkat çekerek, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan aldıkları paraların 3. Havalimanı, 3. Köprü, Kanal İstanbul gibi projelere aktarıldığı belirtiliyor. Bunun adı yağmadır, talandır. Özelleştirecek bir şey kalmayınca, kamu personelini işten çıkarıp tasarruf (!) yapmak istiyorlar. İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’nın bu şekliyle yasalaşmaması için emekçilerle birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Vali Güzeloğlu ilimizden ayrılıyor

Vali Güzeloğlu ilimizden ayrılıyor