24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,944 TL
  • 4,686 TL
  • 163,30 TL
  • 104.821
KOCAELİ 28°

KOÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ SÜREKLİ ZARAR EDİYOR!

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi sürekli zarar ediyor!

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sürekli zarar ediyor. Son 5 yılı 4’ünü zararla kapatan hastane 2016 yıldan kar etmiş gözükse bile bunu yardımlarla sağlayabildi.

16 Ekim 2017 Pazartesi 11:07 Güncel
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin mali yapının son derece bozuk olduğu Sayıştay raporu ile ortaya çıktı. Sayıştay tarafından yapılan incelemede, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Döner Sermaye İşletmesi’nin yıllar itibari ile genellikle zarar ettiği, mali yapısının bozulduğu, bazı ihtiyaçlarının bütçeye ödenek konulmak suretiyle özel bütçe giderlerinden karşılanmasına rağmen söz konusu mali yapının tam olarak düzeltilemediği, 2016 yılında ise alınan dış yardımlarla kurumun mali yapısının düzeltilmeye çalışıldığı belirlendi.

Sayıştay raporuna yansıyan bilgilere göre, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 2012 yılında 21 milyon lira, 2013 yılında 15 milyon lira, 2014 yılında 37 milyon lira, 201 yılında ise 18 milyon liranın üzerinde zarar etti. 2016 yılında ise KOÜ Hastanesi ilk kez yılı zarar etmeden kapattı. 2016 yılında 211 milyon liranın üzerinde bir gelir elde eden hastanenin gideri ise 183 milyon liranın üzeninde oldu. Bu gerilerin içince yer alan yaklaşık 60 milyon liralık dış yardımlarla hastane 33 milyon liranın üzerinde bir kar elde etti.

Bu durum ebetteki sadece Kocaeli Üniversitesi’nin karıştığı bir sorun değil. Konuyla ilgili çok önemli tespitlerin yer aldığı Sayıştay raporunda, söz konusu yapısal sorunun çözümü ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile diğer sağlık kuruluşlarında kalıcı ve istikrarlı bir mali yapının kurulabilmesi için, gerek kurum bünyesinde gerekse de paydaş kurumlarla birlikte mali, idari ve yasal düzenlemeler yapılması ve üniversite hastanelerinin sürdürülebilir bir mali yapıya kavuşturulması gerektiği düşünülmekte olduğu bilgisi yer aldı. Raporda, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bildirilerek gerekli çalışmaların yapılmasının kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ve soruna kalıcı çözüm bulunması açısından gerekli olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ASTAKOS

16 Ekim 2017 Pazartesi 14:53

ZARAR EDİYOR NEDEMEKKİ ANLAMADIM, ORASI ÖZEL KAR AMAÇLI BİR ŞİRKETMİKİ? DEVLETE AİT HASTANE, ORADA ZARARA BAKILMAZ, VATANDAŞIN İŞİ GÖRÜLÜR, TABİKİ ZARAR EDECEK, BU NEYİN KAFASI HABERİ YAPAN ARKADAŞ AMERİKADANMI GELMİŞ, ORADA BİLE DEVLET HASTANELERİ VATANDAŞIN İŞİNİ GÖRÜR KARA ZARARA BAKMAZ.

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

O FETÖ’cüler adliyeye sevk edildi!

O FETÖ’cüler adliyeye sevk edildi!