25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,18 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

KOCAELİ'DEKİ FABRİKALARDA EYLEM YAPILACAK

Kocaeli'deki fabrikalarda eylem yapılacak

Sonuç alınamayan TİS görüşmeleri sonrası ilan ettikleri grevin Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasının ardından cam işçilerine destek olmak için DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlü olduğu tüm fabrikalarda eylem yapacak.

30 Mayıs 2017 Salı 20:20 Güncel
Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan yapılan açıklama şöyle:

Bakanlar Kurulu kararlarıyla grev erteleme, AKP hükümetinin grev hakkını ortadan kaldırmaya yönelik rutin uygulaması haline geldi. Erteleme kararları, patronların talepleri doğrultusunda tamamen keyfi bir şekilde alınmaktadır. Hükümet, grev hakkını gasp ederek Anayasa’ya aykırı davranmaktadır. Grev erteleme kararlarına yönelik Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte verdiği iptal kararlarını tanımamaktadır.

Son örnek cam işkolunda yaşanıyor. Şişecam bünyesindeki dokuz fabrikada yaklaşık 6 bin cam işçisinin 24 Mayıs tarihinde başlatacağı grevler yasaklandı. İşçiler grev yasağına karşı ve toplu sözleşmedeki talepleri için geçen haftadan buyana eylemlerini sürdürüyor.

2015 yılında MESS, bu yıl Asil Çelik ve EMİS grevlerimizin, yine bu yıl Akbank Grevi’nin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasının ardından cam grevinin de aynı şekilde yasaklanması artık Türkiye’de grev hakkının fiilen ortadan kaldırılmak istendiğinin en açık kanıtı olmuştur. Bu nedenle grev hakkına sahip çıkan işçilerle işkolu, sendika, konfederasyon ayrımı gözetmeksiniz dayanışma içinde olmak işçi sınıfımızın temel görevidir. Sendikamız da bugüne kadar cam işçileriyle ve sendikalarıyla gösterdiği dayanışmayı yükseltecektir.

Bu doğrultuda;

Sendikamız Genel Başkanı ve Genel Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla, 31 Mayıs Çarşamba günü saat 16.00’da, Şişecam’a bağlı Çayırova Cam fabrikası işçilerine dayanışma ziyareti yapılacaktır.

Aynı gün (31 Mayıs Çarşamba) ve saatlerde, grev yasağına karşı eylemlerin devam ettiği Mersin, Lüleburgaz ve Eskişehir fabrikalarındaki işçilere ilgili şubelerimiz dayanışma ziyaretleri yapacaktır.

Yine aynı gün örgütlü olduğumuz tüm fabrikaların vardiya giriş ve çıkışlarında dayanışma eylemleri yapılacaktır.

Grev yasağına sessiz kalmayacak, sınıf dayanışmasını yükselteceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Çete operasyonunda 7 kişi tutuklandı

Çete operasyonunda 7 kişi tutuklandı