23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,909 TL
  • 4,636 TL
  • 162,39 TL
  • 105.878
KOCAELİ 28°

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE BU BÖLÜMLERİ KİMSE TERCİH ETMİYOR!

Kocaeli Üniversitesi’nde bu bölümleri kimse tercih etmiyor!

Türkiye’nin öğrenci sayısı dikkate alındığında en büyük üniversiteleri arasında yer alan Kocaeli Üniversitesi’nde bazı bölümler var ki sadece birkaç öğrenci ile varlığını sürdürmeye devam ediyor.

11 Ekim 2017 Çarşamba 16:18 Güncel
Kocaeli Üniversitesi Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alıyor. Bilimsel araştırmalar konusunda üst sıralarda yer alamasa bile öğrenci sayısı bakımında oldukça önemli bir noktada. Bu sayı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Artan öğrenci sayısına rağmen bazı bölümler ise öğrencisiz durumda. Bu durum Kocaeli Üniversitesi için hazırlanan Sayıştay raporunda bile yer aldı. 

Yapılan incelemede, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde bulunan ve 2013 yılından itibaren kayıt yaptıran öğrenci sayısı kontenjan sayısına göre çok düşük olan bölümler Sayıştay raporunda yer aldı. Buna göre, Jeofizik Bölümünde 2016 yılında sadece 3 öğrenci kayıt yaptırdı. Yine öğrencisi bölümlerden biri de Biyomedikal Mühendisliği. Bu bölüme kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise sadece 1. Peyzaj ve Süs Bitkileri (İ.Ö.) bölümünün 41 kontenjanı olmasına rağmen öğrenci sayısı ise 9’da kaldı.

Bu durumla ilgili raporda, “Fiilen öğrencisi olmayan veya öğrenci sayısı olması gerekenin çok altına düşmüş olan eğitim birimlerinde öğretim üyesi ve idari personel istihdam edilmesi ve maaşlarının bütçeden ödenmesinin kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılma ilkesine aykırı olduğu kanaatine varılmıştır” hükmü yer aldı.YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Avukatı, Bizi zarara uğrattın diye bağırıp öldürdü

Avukatı, Bizi zarara uğrattın diye bağırıp öldürdü