17 Ekim 2017 Salı

  • 3,662 TL
  • 4,308 TL
  • 152,53 TL
  • 106.739
KOCAELİ 28°

İZMİT KÖRFEZİ’NDE ÇIKAN BALIKLAR ZEHİRLİ Mİ?

İzmit Körfezi’nde çıkan balıklar zehirli mi?

İzmit Körfezi’nde büyük bir çevre felaketine sebep olan akaryakıt sızıntısı sonrası, denizden alınan numunelerin inceleme sonuçlarını açıklayan ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, Körfez’den çıkan midye ve balıkların tüketilmemesi gerektiğin söyledi

12 Ekim 2017 Perşembe 15:02 Güncel
12 Ocak günü İzmit Körfezi’nde büyük bir çevre felaketi yaşanmıştı. Dilovası’nda bulunan Poliport Limanı’nda 2 tank arasında ikmal yapılırken denize akaryakıt sızmıştı. Olay sonrası çok sayıda deniz canlısı yaşamını yitirmiş, temizlik çalışması ise haftalarca sürmüştü. Çevre kirliliğine neden olan firma ise 2 milyon 100 bin lira idari para cezası ile yakasını sıyırmıştı.

Meydana gelen bu sızıntının ardından Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO),  Ocak, Haziran ve Ağustos ayında Körfez’de yaptığı incelemenin raporunu açıkladı.  ÇMO Başkanı Sait Ağdacı yaptığı açıklamada, canlılarda ağır metallerin tespit edildiğini, İzmit Körfez’inden çıkan midye ve balıkların tüketilmemesini gerektiği ifade ett.

ÇMO Başkanı Ağdacı, “Dökülen kirletici maddelerin miktarı 100 tonun çok üzerindedir. İlk alınan numuneler Tavşancıl, Hekere ve marina bölgesinden alınmış analiz sonuçları korkunç boyutta kirlenmeyi göstermiştir. Ardından 6 ay sonra aynı mevkilerden alınan numuneler de özellikle Tavşancıl bölgesinde karada, denizde sabit canlılar da çok fazla miktarda ağır metal görülmüştür” dedi.

Ağustos ayı itibariyle ise hala en yakın ile en uzak noktada çok yoğun kirlenmenin devam ettiği, sabit canlılarda kıyıda yüksek miktarda ağır kanserojen madde olan poliaromatik hidrokarbon, kalıcı organik maddelerin çok yoğun olduğu tespit edildiği belirten Ağdacı; “Bu değerlerin sıfır olması gerekirken yapılan ölçümler de cihazımız alarm vererek tıkanmıştır. Ayrıca Körfez dibinde sezyum dahil ağır metaller mevcuttur. Hal böyleyken birilerinin çıkıp ‘Körfez temizdir’ demesi, mavi bayrak aldatmacasıyla halkı yüzmeye teşvik etmesi abesle iştigaldir. Yine söylüyorum Kocaeli halkı, eğer sağlığına önem veriyorsa kesinlikle midye ve Körfez balığı tüketmemelidir. Biz İzmit körfezi ile ilgili çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kandıra'da yerel haber sitesine saldırı!

Kandıra'da yerel haber sitesine saldırı!